Kilka słów o działaniu systemu Windows 8

Reklama

Rynkowa premiera systemu operacyjnego Windows 8 jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń tego roku. Interfejs tego oprogramowania, dzięki dwóm trybom działania, będzie kompatybilny nie tylko z komputerami osobistymi i laptopami, ale także tabletami. Do dziś nie wiedzieliśmy, w jaki sposób te dwa, na pierwszy rzut oka zupełnie różne, interfejsy będą się harmonizować i uzupełniać. Steven Sinofsky, prezes działu zajmującego się systemem Windows w firmie Microsoft, opublikował na blogu dedykowanym rozwojowi nadchodzącego Windowsa 8 kilka słów o działaniu tego oprogramowania.

Niektórzy z was na pewno zastanawiają się, jak części tego systemu ze sobą współgrają, aby stworzyć harmonijnie działanie. Czy są dwa interfejsy użytkownika? Dlaczego nie zastosować Metro (kafelkowego interfejsu dla tabletów) wszędzie? Z drugiej strony, inni sugerowali, że Metro jest tylko dla tabletów i nie powinniśmy 'ogłupiać” Windowsa 8 tym interfejsem.

Reklama

Sinofsky odpowiedział na każde z powyższych pytań mówiąc, że płynny interfejs Metro jest wspaniały, kiedy działa na tabletach, ale kiedy przychodzi do wykonania poważnej pracy, nie zastąpi precyzji obsługi systemu Windows za pomocą myszki i klawiatury oraz możliwości uruchamiania tradycyjnych aplikacji. Z tego powodu Microsoft zdecydował się na zawarcie najlepszych części obu interfejsów oraz ich implementację w systemie Windows 8.

Posiadacze tabletów z systemem Windows 8 mogą całkowicie zapomnieć o istnieniu drugiego, tradycyjnego interfejsu komputerowego, ponieważ ten nie jest nawet załadowywany. Jednak, w razie potrzeby skorzystania z niego, użytkownicy nie muszą sięgać po kolejne urządzenie, a zwyczajnie się przełączyć.

Trudno nie przyznać, że przyszłość systemu Windows 8 maluje się w coraz bardziej kolorowych barwach, a stworzenie tego oprogramowania było dobrze przemyślanym posunięciem. Więcej na jego temat dowiemy się podczas konferencji Microsoft BUILD, która będzie miała miejsce w tym miesiącu.

via SlashGear

 1. ej to wiadomka to Microsoft nic nie dziala jak nalezy PO wypuszczeniu NA rynek wiec czego tu sie spodziewac …. cudu no chyba nie…….

 2. Nie rozumiem tego ciągłego narzekania na Windows. Ja jestem bardzo zadowolony z 7-mki; czekam z niecierpliwością na Windows 8 na tablety i mam nadzieję, że pozamiata iOS-a i androida.

 3. to się microsoft napracował… dodali nowy interfejs i to w zasadzie wszystko co zrobili. Z androidem i ios-em to w zasadzie nie mają szans stanąć w szranki chociażby ze względu na cenę tabletów które tą „kobyłę” będą musiały udźwignąć. Era PC się powoli kończy a microsoft zdaję się tego nie zrozumiał. Systemy operacyjne konkurencji powoli przeprowadzają się do internetu (cloud computing) natomiast microsoft został jeszcze w latach 80-tych.

 4. @Luc3ro
  Gdybyś się zagłębił bardziej w temat to wiedziałbyś, że Win 8 jest zbudowany od postaw na zupełnie nowej architekturze. Programy z Win 7 nie będą na nim działały tylko trzeba będzie je przerobić/napisać od nowa pod Win 8 to nie jest tylko nakładka na starego windowsa to jest zupełnie nowy system ogarnij temat najpierw a potem narzekaj.
  A co do could computingu to na PC jest on już od dawna gdzie Apple go wprowadza dopiero w iOS 5 i jeszcze będzie kazać sobie za to płacić.
  Gdzie np. kupując laptop od Asusa mamy 2GB wolnego miejsca w chmurze za darmo przez rok potem spada do 500 MB ale zawsze można dokupić więcej miejsca. Możesz sobie przechowywać tam wszystkie pliki jakie Ci się żywnie podoba a potem wchodząc do swojego katalogu poprzez przeglądarkę internetową z byle jakiego urządzenia możesz sobie to ściągnąć na dysk czy to na tablet czy na netbooka.

  Jak Microsoft dobrze to rozegra to moim zdaniem pozamiata na rynku.
  A o wymagania i o cenę bym się nie martwił bo netbooki dzisiaj uciągają zasobożernego Win 7 (które są tańsze od większości tabletów ) więc Win 8 który jest robiony pod ARM będzie działał błyskawicznie a i wymagania nie powinny być kolosalne.

  1. A gdybyście obaj zgłębili temat jeszcze bardziej to okazałoby się że każdy windows poczynając od 1.0 do 8 stanowią kuriozalną protezę na 640kb pamięci, które jest przeznaczone na system operacyjny w komputerach typu PC. Czyj to genialny pomysł, to możecie znaleźć w wikipedi, ale zaskoczenia nie będzie. I tego pewnie dopóki istnieją komputery PC nikt nie zmieni. Ale nie ma tego w produktach Apple (których jestem przeciwnikiem jak co :-) )

 5. Niestety sam system nic nie bedzie wart bez odpowiedniej ilosci aplikacji. Windows mobile, ce sa od lat a oprogramowania…

 6. Zauważ, że Windows Phone 7 ma swój App Store w którym z dnia na dzień jest więcej aplikacji. Może nie ma ich tyle co w App Store Apple ale powiedzmy sobie szczerze w Apple AS na 50 aplikacji może 1 się do czegoś nadaje gdzie w WP7 aplikacje idą bardziej w jakoś a nie ilość.
  Wydaje mi się, że będzie integracja między WP7 a Win 8 wtedy od premiery można byłoby zasilić Win 8 toną aplikacjii z WP7 Store i szafa gra ;)
  Ja trzymam kciuki za MS mam nadzieję, że im się uda i wreszcie pojawi się kolejny gracz na rynku co dla nas szarych użytkowników oznacza same plusy :)

 7. MS zmądrzał i zaczerpnął rozwiązanie z Linuxa, gdzie można przełączać między środowiskami graficznymi.
  Od początku mówiłem, że dla mnie idealnym rozwiązaniem na tablety byłby Linux, który miałby dwa środowiska graficzne – jedno tabletowe, a drugie – któreś z obecnie dostępnych. Szkoda, że programiści zaspali i nikt nie stworzył środowiska, albo nawet przeróbki, któregoś z dostępnych środowisk (np. XFCE) dostosowanego do tabletów. Wtedy można by było zainstalować dowolną dystrybucję na tablecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama