Kieleccy gimnazjaliści dostaną darmowe tablety

Kieleccy gimnazjaliścy dostaną darmowe tablety – brzmi ładnie, ale nie do końca jest to prawda. Bowiem „dostaną” to za dużo powiedziane. Projekt zakłada, że przez trzy lata, czyli przez cały czas trwania nauki w gimnazjum, będą mogli korzystać z nich za darmo. A to wszystko w moim ukochanym, rodzinnym mieście, za sprawą prezydenta, Wojciecha Lubawskiego.

Tablety tak naprawdę zostaną wypożyczone uczniom, w rzeczywistości będą należały do miasta. Rodzic każdego gimnazjalisty będzie zobowiązany do podpisania specjalnej umowy wypożyczenia, w której znajdą się odpowiednie zapisy dotyczące zgubienia lub uszkodzenia produktu. W takich przypadkach rodzice będą musieli zapłacić za tablet lub pokryć koszty jego naprawy.

Włodarz miasta znanego między innymi z dworca (;)), scyzoryków, Korony Kielce czy Vive Targi Kielce stwierdził:
„Przeraża mnie sytuacja rodziców, którzy muszą wydawać po pół tysiąca złotych na podręczniki. Widzę też bezradność rządu. Chcę żeby Kielce były pionierem w tej sprawie”.

Pierwsze kieleckie szkoły, które wezmą udział w programie pilotażowym, to Gimnazjum nr 6 i Gimnazjum nr 23. Tablety uczniowie mają otrzymać jeszcze we wrześniu. Na razie nie zdradzone zostały szczegóły dotyczące urządzeń, które trafią do wspomnianych placówek. Wiadomo jedynie, że będą to 10-calowe tablety, które kosztować będą miasto 500 złotych za sztukę (nie brzmi to zbyt dobrze – wszyscy wiemy, co to może oznaczać…).

Uczniowie dwóch kieleckich gimnazjów otrzymają urządzenia, które ma im zastąpić podręczniki, lektury, słowniki i encyklopedie. Z racji tego, że nikt nie chce, by sprzęt „stał się zabawką”, nie będzie oferował możliwości połączenia z internetem – cokolwiek to oznacza w rzeczywistości (w sumie wystarczy, że w szkole nie ma WiFi).

Pod koniec roku przejdę się do obu szkół, by dowiedzieć się – zarówno od uczniów, jak i nauczycieli – jak tablet sprawdza się jako narzędzie w edukacji i co o tym myślą z perspektywy czasu. Podobne badanie przeprowadzi Urząd Miasta, co już zapowiedział prezydent: „Sprawdzimy jakie pilotaż ten przyniósł efekty nauczania i jak się sprawdził w praktyce. Jeśli przyniesie korzyści, to od przyszłego roku rozszerzamy go na wszystkie kieleckie gimnazja”.

źródło