Każda powierzchnia może być touchpadem, jeśli tylko chcesz

Obsługa dotykiem to coś, do czego się przyzwyczailiśmy dzięki tabletom i smartfonom. Grupa badaczy opracowała technologię, dzięki której niemal każdą powierzchnię można przekształcić w touchpad. Wystarczy pewna niezwykła farba w sprayu.

Technologia, nazwana Electrick, może przekształcić ściany, meble, koła kierownicy czy zabawki w czujniki dotyku. Sztuczka polega na nałożeniu materiałów przewodzących elektryczność na przedmioty lub powierzchnie. Później można wykorzystać dobrze znaną technikę nazywaną tomografią pola elektrycznego w celu wyczucia położenia dotyku palca.

Po raz pierwszy udało nam się opracować farbę w areozolu, dzięki której niemal każdy przedmiot można zamienić w powierzchnię dotykową.
– Chris Harrison, Human-Computer Interaction Institute na Uniwersytecie w Pittsburgu

Ekipa pracująca nad Electrick, planuje zaprezentować tę technologię na konferencji CHI 2017, która odbędzie się w tym tygodniu w Denver.

Do tej pory duże powierzchnie dotykowe były kosztowne, i z reguły musiały być płaskie. Elastyczne panele wrażliwe na dotyk lub te o nieregularnych kształtach spotykało się głównie w laboratoriach badawczych. Niektóre metody opierały się na pracy kamer, które monitorowały obszar roboczy i interpretowały przesłanianie wybranych elementów obrazu. Przy zastosowaniu takiej technologii trzeba by liczyć się z naruszaniem prywatności. Dzięki Electrick, przewodzące powierzchnie dotykowe można tworzyć przez nałożenie na przedmioty specjalnej farby przewodzącej, ale też produkowanie tworzyw sztucznych o podobnych właściwościach.

Electrick działa podobnie do ekranów dotykowych – gdy palec dotyka touchpada, następuje nieznaczne przeniesienie ładunku elektrycznego. Przez podłączenie wielu elektrod do obrzeża obiektu lub przewodzącej powłoki, naukowcy mogli zlokalizować miejsce i czas, w których takie przeniesienie następuje. Zrobili to metodą tomografii pola elektromagnetycznego – kolejno „przepuszczając” niewielkie ilości prądu przez elektrody i interpretując występujące różnice napięcia.

Badacze użyli farby Electrick, aby dodać powierzchnie dotykowe różnym przedmiotom, na przykład zrobili touchpad z koła kierownicy czy gitary. Jednym z pierwszych zastosowań tego typu technologii mogłyby być obudowy smartfonów. Taką farbą można by pokryć plecki telefonu i używać ich jako dodatkowej powierzchni dotykowej.

 

źródło: Tech2, The Verge