Logitech Brio 4K Stream Edition

Kamerka Logitech Brio 4K – mały diabeł wydajności (recenzja)

Kamerka internetowa ma za sobą kawał historii. Nie wiem czy wiecie, ale inspiracją do stworzenia pierwszych kamer internetowych był projekt Trojan Room Coffee Pot, realizowany w 1991 roku przez studentów w laboratorium Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii. Kamera była skierowana na ekspres do kawy, dzięki czemu studenci z różnych pomieszczeń w budynku mogli sprawdzić, czy kawa się zaparzyła…  jak widać pomysł wypalił, bo dzisiaj trzymam w swoich dłoniach kamerkę internetową, która nagrywa w 4K. Tym akcentem zapraszam was na recenzję Logitech Brio 4K Stream Edition, małego, zmyślnego urządzenia, które oferuje niezrównaną jakość obrazu i wideo.

Ale nim zaczniemy: w tym tekście jest tylko część mojej recenzji – tutaj macie suche fakty, specyfikację oraz kilka moim prywatnych zdań. To, jak wygląda rejestracja obrazu za pomocą tej kamerki, jak działa HDR, dedykowane oprogramowanie od producenta – to możecie zobaczyć na kanale Tabletowo.pl na YouTube. Albo poniżej:

Reklama

SPECYFIKACJA

Pierwszy obraz był transmitowany w odcieniach szarości i miał rozdzielczość 128×128 pikseli. Nasz dzisiejszy sprzęt może pochwalić się ździebko innymi parametrami – zaczynając od jakości 4K Ultra HD (w rozdzielczości do 4096 × 2160 pikseli przy 30 fps), 1080p Full HD (w rozdzielczości do 1920 × 1080 pikseli przy 30 lub 60 fps) lub 720p HD (w rozdzielczości do 1280 × 720 pikseli przy 30, 60 lub 90 fps). Nieźle, prawda?

Logitech Brio 4K Stream Edition

JAKOŚĆ OBRAZU

A co z jakością obrazu? Sam format wideo to przecież nie wszystko – i żeby wiele nie mówić… Jakość obrazu jest naprawdę powalająca i w zasadzie trudno znaleźć na rynku kamerę internetową z podobną specyfikacją, bo producent zadbał nie tylko o rozdzielczość, ale również nie zapomniał o dodatkowych szczegółach. Sprzęt został wyposażony w technologię RightLight 3 z HDR, która pozwala kreować ładniejsze materiały w różnych warunkach oświetleniowych (nieważne czy dysponujemy oświetleniem studyjnym, czy zwyczajną żarówką zwisającą smutno z sufitu), a jednocześnie w trakcie rozgrywki możemy wykorzystywać trzystopniowe pole widzenia (90, 78 i 65 stopni) lub sprawdzać pięciokrotne, cyfrowe powiększenia (w rozdzielczości Full HD).

Logitech Brio 4K Stream Edition

WYMIARY

No dobrze – mówimy o rozdzielczości, jakości obrazu, a co z samum urządzeniem? Większość sprzętu oferowanego na rynku wygląda… podobnie – tutaj jest trochę inaczej, ale trzeba zacząć od wymiarów, bo kamerka jest po prostu mała – ma zaledwie 27 mm wysokości, 102 mm szerokości, 27 mm głębokości i waży 63 gramy. Istotnym elementem konstrukcji jest również klips o wymiarach 63 mm wysokości, 36 mm szerokości, 19 mm głębokości i wadze 44 gramy. Takie wymiary sprawiają, że naszego “cyklopa” możemy umiejscowić dosłownie wszędzie – od telewizora, po monitor czy na (bo ja wiem) oknie kończąc. Chyba, że dużo podróżujemy, to możemy zabrać ją ze sobą w trasę – w końcu stream z drugiego końca Polski czy za granicy przy takiej wielkości sprzętu nie będzie dla nas syzyfowym wyzwaniem.

Logitech Brio 4K Stream Edition

PO CO I DLA KOGO?

Po pierwsze – streamerzy, to właśnie z myślą o tej grupie społecznej został stworzony ten produkt – twarz każdej osoby, która odważy się zasiąść do gry, będzie pokazywana w każdym detalu. Pytanie tylko po co 4K? W końcu nie mamy aż tak narcystycznej natury, by zasłonić swoją twarzą/dekoltem/czterema literami całego ekranu, skoro w tle toczy się zacięty bój o zwycięstwo w jakimś tytule ;)

Po drugie – praca, praca i jeszcze więcej pracy. Ten produkt sprawdzi się też idealnie przy wideokonferencjach korporacyjnej społeczności. Wyobraźmy sobie sale pełną ludzi na spotkaniu z zarządem – każda kropla potu pracowników będzie idealnie wyeksponowana i widoczna, co powoduje jeszcze większe “przywiązanie” szefa do swojego team-u ;) Ale już tak bez śmieszków – ta kamerka jest dobrym rozwiązaniem w porównaniu np. do o wiele droższego systemu Cisco.

Logitech Brio 4K Stream Edition

CENA = JAKOŚĆ

Nie oszukujmy się, kwota około 900 zł za kamerkę internetową to sporo, naprawdę sporo… Ale wiadomo, że nie kupi jej nikt, kto tego nie potrzebuje. Sam uwielbiam nowinki technologiczne, miniaturyzację oraz innowacyjne podejście do sprawy. Sprzęt o takich rozmiarach, oferujący takie możliwości, musi kosztować i to nie powinno nikogo dziwić.

Nim przejdziemy do podsumowania… czegoś w tej recenzji brakuje, prawda? Gdzie informacje o oprogramowaniu? Czemu nie ma nic o Xsplicie? Te i inne zagadnienia poruszam w wideorecenzji, do której was serdecznie zapraszam ?

PODSUMOWANIE

Logitech Brio 4K to kamera przyszłości, potrafi zachwycić możliwościami, jednak z drugiej strony ze wszystkich opcji kamery skorzysta teraz zaledwie garstka klientów. Nadal na rynku komputerowym standardem jest rozdzielczość 1080p, bo wciąż zdecydowana większość widzów, graczy czy też typowych użytkowników nie korzysta z ekranów wspierających jakość 4K. Jednak należy pamiętać, że to jednocześnie urządzenie na lata, bo nie jest raczej niespodzianką, że w niedalekiej przyszłości format 4096 × 2160 będzie popularniejszy, więc gracz korzystający z Brio będzie przygotowany na lepsze czasy.

Po przemyśleniu wszystkich za i przeciw – z ręką na sercu to urządzenie zasługuje na końcową ocenę 9/10. A jeżeli znajdziecie ten sprzęt za mniej niż 650 zł, to śmiało ocena wzrasta do 10/10!

Logitech Brio 4K Stream Edition

Logitech Brio 4K Stream Edition
Kamerka Logitech Brio 4K – mały diabeł wydajności (recenzja)
Zalety
wielkość urządzenia
jakość wykonania
możliwość sterowania polem widzenia kamerki
dedykowane oprogramowanie (które działa bardzo dobrze)
łatwość obsługi (plug & play)
definicja przyszłości streamingu
Wady
cena, cena i jeszcze raz cena
9
OCENA