Kafelki 2.0, czyli Microsoft musi odświeżyć interfejs Windowsa dla smartfonów - Tabletowo.pl

Kafelki 2.0, czyli Microsoft musi odświeżyć interfejs Windowsa dla smartfonów

Dołącz do dyskusji 0

Windows Phone (już wkrótce po prostu Windows) ma spory problem. Kilka lat temu, wprowadzając płaski interfejs i dynamiczne kafelki wprowadził powiew świeżości do świata smartfonów. WP7 to było coś – przynajmniej wizualnie.

W tym czasie Android i iOS wyglądały przeciętnie (tak, o gustach dyskutuje się cały czas). Pierwszy z nich był niespójny, a drugi dziecinny i toporny. Interfejs WP był nazwany pierwszym prawdziwie cyfrowym UI. Oczywiście dobry design, to nie tylko wygląd, ale przede wszystkim wygoda i użyteczność. W mojej opinii, Windows dla smartfonów ciekawie łączył te dwa aspekty. Problem polega jednak na tym, że o ile użyteczność jest ponadczasowa, o tyle sam wygląd szybko się nudzi, a mody zmieniają się co kilka lat, skłaniając producentów do dużych zmian wizualnych. Tak było w przypadku iOS 7 czy Material Design w Lollipopie.

Tabletowo.pl Kafelki 2.0, czyli Microsoft musi odświeżyć interfejs Windowsa dla smartfonów Aktualizacje Microsoft Opinie Windows

Jak na tym tle wypada Windows Phone? Kafelki dalej się bronią i nie wyglądają przestarzale, ale… użytkownicy lubią zmiany i Microsoft powoli zaczyna zdawać sobie z tego sprawę. System nie może wyglądać tak samo przez cztery lata. Prawie tak samo. Co prawda dodano nowe rozmiary kafelków i zmieniono ich układ, ale zmiany te są kosmetyczne i nie wprowadzają dodatkowych funkcji.

Duże zmiany miały przyjść jeszcze tego roku wraz z Lumią o kodowej nazwie McLaren i obsługą gestów 3D, które pozwalałyby „podrasować” kafelki tak, żeby można było wchodzić z nimi w interakcję. Mimo tego, że projekt McLaren został uśmiercony, to pomysł nowych kafelków pozostał i możemy oczekiwać, że consumer preview Windows 10 dla smartfonów będzie zawierał wczesną formę tego projektu.

Tabletowo.pl Kafelki 2.0, czyli Microsoft musi odświeżyć interfejs Windowsa dla smartfonów Aktualizacje Microsoft Opinie Windows

Po dłuższym przyciśnięciu rogu kafelka, wyświetlałyby się dodatkowe informacje związane z wybraną aplikacją. W przypadku Facebooka będą to na przykład powiadomienia, wiadomości i nowe wpisy – wszystko w formie dodatkowych kafelków, które „wyskoczą” z ekranu. Kliknięcie w obszar poza ich obrysem spowoduje powrót do klasycznego ekranu startowego. Mocno przypomina to pomysły wykorzystane kiedyś w interfejsie odtwarzacza multimediów Zune.

Negatywnym elementem jest to, że oficjalnie zobaczymy to na naszych urządzeniach najwcześniej w drugiej połowie roku 2015 i również wtedy możemy się spodziewać następnej flagowej Lumii. Trochę późno. Bardzo późno.

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Nowy system komentarzy? Zobacz co się zmieniło.
Mediaexpert - extra rabaty!
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona