Już wiemy, kto odbędzie lot dookoła Księżyca ze SpaceX 18
fot. Axios.com

Już wiemy, kto odbędzie lot dookoła Księżyca ze SpaceX

Na wczorajszej konferencji SpaceX ogłosił, że pierwszym kosmicznym turystą, którego firma zabierze w kosmos, zostanie Yusaku Maezawa. Kim jest człowiek, który ma wykonać lot dookoła Księżyca?

Japoński miliarder, założyciel Zozotown. Według Forbesa ma obecnie na koncie 2,9 miliarda dolarów. Jest zapalonym kolekcjonerem sztuki – ostatnimi czasy świat obiegła informacja, o tym, że Maezawa kupił obraz Jean-Michel Basquita za 110,5 miliona dolarów.

Misja lotu dookoła Księżyca ze SpaceX ma odbyć się już 2023 roku. Co ciekawe, w swoją podróż kosmiczną nie wybiera się samotnie. Japończyk planuje zabrać ze sobą kilku artystów. Na razie ich liczba nie jest potwierdzona, wspomina się o sześciu, maksymalnie ośmiu osobach. Cała misja nosi nazwę #dearmoon. Na jej stronie czytamy:

„Malarz, muzyk, reżyser filmowy, projektant mody… kilka z największych talentów na Ziemi wejdą na pokład statku kosmicznego i będą mogli zainspirować się w sposób inny niż kiedykolwiek”

O całej misji osoby zaangażowane w niego mówią, że jest to globalny, uniwersalny projekt artystyczny. Stronę internetową wyprawy możecie zobaczyć tutaj. Znajduje się tam ogólny plan lotu, materiały promocyjne oraz przedstawienie idei projektu #dearmon.

Już wiemy, kto odbędzie lot dookoła Księżyca ze SpaceX 19
Rakieta BFG fot.Space.com

Meazawa mówi, że jego motywacją było wyobrażenie o tym, co stworzyliby jego ulubieni artyści, gdyby mieli możliwość polecieć w kosmos. Szerze mówiąc, przekonuje mnie tym stwierdzeniem. Milarder pyta: „Co stworzyłby John Lennon, gdyby poleciał kiedyś na księżyc?”

Musk przyznał, że Japończyk sam przyszedł do SpaceX z pomysłem wykonania takiego lotu. Wiemy, że podróż będzie darmowa dla artystów, których zdecyduje się ze sobą zabrać, sam jednak nie zdradzi, ile kosztować go będzie lot. Elon nie wyklucza, że on również będzie pasażerem tego lotu.

W kwestii kosztów, kilka rzeczy wyjaśnił nam Musk, który wspomniał, że zaliczka wpłacona przez Maezawę, będzie miała „istotny wpływ na pokrycie kosztów lotu i rozwoju Big Falcon Rocket”. Musiało to być sporo pieniędzy.

Już wiemy, kto odbędzie lot dookoła Księżyca ze SpaceX 20
Plan lotu rakiety dookoła księżyca fot. dearmoon.earth

Potwierdziły się również doniesienia o rakiecie, jaka będzie brała udział w misji, Big Falcon Rocket to pojazd startowy wielokrotnego użytku, opracowywany przez SpaceX. W przyszłości jego celami mają być lądowania na Księżycu oraz Marsie. Stworzenie nowej rakiety ma kosztować firmę Elona Muska około 5 miliardów dolarów.

https://www.tabletowo.pl/2018/09/14/spacex-turystyczna-podroz-dookola-ksiezyca-elon-musk-kiedy-za-ile-kto-poleci/

Źródło: dearmoon.earth; theverge.com