Już w przyszłym roku dowód osobisty i wszystkie inne dokumenty będziemy nosić w… smartfonie | Tabletowo.pl

Już w przyszłym roku dowód osobisty i wszystkie inne dokumenty będziemy nosić w… smartfonie

Dołącz do dyskusji 0

Każdy z nas ma ten sam problem: nosimy niezliczoną ilość plastikowych kart w portfelu, a gdy potrzebujemy w danym momencie tej jednej, konkretnej, to nigdy nie możemy jej znaleźć. Już w przyszłym roku ten problem może nas nie dotyczyć – wszystko ma być zapisane w pamięci naszego smartfona.

Telefon to jedna z najbardziej osobistych rzeczy, jakie posiadamy. Większość osób nie rusza się bez niego nawet do łazienki, nie mówiąc już o sytuacji, gdy wychodzimy z domu (choćby na chwilę, na przykład do pobliskiego sklepu). Dlatego było tylko kwestią czasu, aż ktoś wpadnie na pomysł, żeby w pamięci smartfona zapisać wszystko, co nosimy w portfelu.

Idea sama w sobie nie jest nowa, ponieważ już teraz możemy pobrać wiele aplikacji, które niwelują konieczność posiadania w formie fizycznej plastikowych kart, na przykład lojalnościowych do różnych sklepów. Klienci mogą też już płacić telefonem. Do tej pory jednak każdy musi nosić przy sobie dokumenty, żeby w razie potrzeby móc się wylegitymować przed urzędnikiem państwowym czy panią w sklepie. Ale również to ma się zmienić. I to już w przyszłym roku.

Anna Streżyńska, Minister Cyfryzacji, w rozmowie z Money.pl zapowiedziała wprowadzenie mID, czyli usługi, pozwalającej zapisać w smartfonie wiele różnych dokumentów, m.in. dowodu osobistego, karty bibliotecznej czy karty miejskiej. Docelowo ma ona umożliwiać również załatwianie różnych spraw urzędowych.

mID

Jak mówi Streżyńska:

Telefon stanie się naszą jedyną, zawsze dostępną przy sobie platformą do całego świata usług, zarówno komercyjnych, jak i usług e-administracji. Platformą ściśle spersonalizowaną, bo na niej mieści się nasza elektroniczna, mobilna tożsamość i możliwość poświadczania bezpiecznym podpisem naszego oświadczenia woli w rozmaitych transakcjach komercyjnych i administracyjnych.

To wszystko ma być dostępne już w 2017 roku. Nieco wcześniej, bo w czwartym kwartale 2016 roku, ma natomiast zostać uruchomiony portal obywatel.gov.pl na urządzenia mobilne, umożliwiający (docelowo) załatwianie wszelkich spraw urzędowych z jego poziomu.

Źródło: Money.pl, ‏@mc_gov_pl

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona