Już można pobierać bardzo lekką wersję Pixel Launcher z Androida Go – jak działa? | Tabletowo.pl

Już można pobierać bardzo lekką wersję Pixel Launcher z Androida Go – jak działa?

Dołącz do dyskusji 0

Wraz z odchudzoną wersją Androida do obiegu weszło wiele aplikacji z dopiskiem Go. I tak mogliśmy znaleźć Gboard Go, Gmail Go czy Maps Go. Do tej pory jednak nie ujrzeliśmy żadnego launchera. Aż do dzisiaj, bowiem już można pobierać Pixel Launcher Go.

Google wyposażyło Androida Go w cały zestaw lekkich aplikacji i narzędzi systemowych. Jednym z nich jest systemowy launcher. Pixel Launcher Go może być świetnym zamiennikiem dla takich programów jak Nova Launcher, Evie Launcher czy Microsoft Launcher.

Pixel Launcher Go został „wyjęty” z Androida Go przez jednego z deweloperów z Forum XDA – przygotował jego wersję gotową do zainstalowania .apk, dzięki czemu każdy z nas może go pobrać i wrzucić na swój smartfon. Zrobiłem to i ja.

Launcher

Na pierwszy rzut oka launcher wygląda dosyć standardowo i niewiele się różni od tego, co znajdziemy w czystym Androidzie Oreo. Kolejne minuty spędzone z tym narzędziem dają jednak jasno do zrozumienia, że mamy do czynienia z bardzo lekką aplikacją. W górnej części ekranu domowego znajdziemy informacje takie jak data, pogoda i następne wydarzenia z kalendarza. Co ciekawe, w docku możemy zadokować maksymalnie 4 skróty do aplikacji, a do szuflady z programami przechodzimy za pomocą przesunięcia palcem od dołu do góry. Tuż pod tymi skrótami znajdziemy pasek wyszukiwania Google.

Na lewym ekranie znajdziemy odchudzoną wersję kart Google (które, swoją drogą, wyglądają całkiem świetnie). Prawy ekran na samym starcie natomiast nie istnieje – musimy go stworzyć sami, przesuwając tam wybrany przez nas skrót jakiegoś programu.

Po dłuższym przytrzymaniu ekranu na tapecie pokażą nam się trzy opcje: możliwość zmiany tapety, utworzenia skrótu oraz ustawienia strony głównej. Zapewne zauważyliście już, że Pixel Launcher Go nie pozwala na dodawanie widżetów. Z jednej strony można uznać to za dosyć mądre posunięcie, bowiem elementy te zużywają energię, jak i wykorzystują moc telefonu. Z drugiej strony jednak widżety były obecne w Androidzie od bardzo dawna, nawet od czasów, kiedy to flagowe urządzenia były o wiele słabsze od aktualnych budżetowców.

(fot. Tabletowo.pl)

W ustawieniach znajdziemy możliwość wyłączenia widżetu z pogodą, dodatkowego ekranu z kartami Google, jak i sugerowanych aplikacji w schowku z programami. Co ciekawe, Pixel Launcher Go pozwala na zmianę ikon na dowolne pobrane ze Sklepu Play (u mnie to jest Oreo Icon Pack).

Na koniec muszę powiedzieć o zużyciu podzespołów. Pixel Launcher Go używa do 50 megabajtów pamięci RAM. Jest to naprawdę mało, tym bardziej jak zestawimy to z 150 MB w przypadku standardowej wersji Pixel Launcher. Sam program działa niezwykle szybko i wydajnie. Muszę jednak zaznaczyć, że testowałem go na eksflagowym urządzeniu (Huawei P9). Launcher ten sprawdzi się o wiele lepiej na urządzeniach wyposażonych w niewielką ilość pamięci RAM. Nie wiem jak Wy, ale ja go zamierzam zainstalować na mojej Motoroli Moto G 2013 :).

Pixel Launcher pobierzecie > stąd <. Z dwóch dostępnych tam plików należy wybrać Launcher3-l3go-optimized.apk.

Źródło: XDA-Developers

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona