fot. PKN Orlen

JustDrive złożyło skargę do Komisji Europejskiej na PKN Orlen. Koncern może zapłacić miliardowe kary

O aplikacji JustDrive mogliście na Tabletowo przeczytać już niejednokrotnie. Spółka, która ją tworzyła przy współpracy z PKN Orlen musiała poradzić sobie z trudną sytuacją, gdy z dnia na dzień okazało się, że koncern zerwał umowę z JUSTDRIVE Poland, przez co użytkownicy aplikacji nie mogli z niej skorzystać. Było ich co prawda „tylko” 2 tysiące, jednak niesmak pozostał. W reakcji na działania Orlenu, spółka postanowiła zwrócić się ze skargą do Komisji Europejskiej.

Reklama

ITMAGINATION, z którego zrodziło się JUSTDRIVE Poland sp. z o.o., ma wieki żal do Orlenu. Firma współpracowała z koncernem paliwowym od 2010 roku. Trzy lata później powstał pierwszy projekt platformy dla kierowców, która w 2017 roku przyjęła formę aplikacji JustDrive. Jej podstawą była umowa, na mocy której spółka stała się swego rodzaju flotą – miała sprzedawać produkty paliwowe.

Reklama

Zdaniem Daniela Araka, założyciela ITMAGINATION, nic nie zwiastowało niepomyślnego obrotu sprawy. Zarówno PKN Orlen, jak i JUSTDRIVE były zadowolone ze współpracy, zadbano o wszystkie aspekty prawne, a sama aplikacja pojawiła się na systemach Android i iOS 1 lutego. Tym większym zaskoczeniem był komunikat Orlenu, że koncern odcina dostęp do swoich serwerów i łańcucha dostaw już następnego dnia. W takiej sytuacji JustDrive po prostu przestało funkcjonować.

https://www.tabletowo.pl/2018/02/15/justdrive-orlen-dlaczego-aplikacja-zniknela/

Zarówno JUSTDRIVE, jak i PKN Orlen przedstawiały swoje racje. Koncern był zdania, że warunki umowy zostały naruszone. W komentarzu przesłanym redakcji Business Insider Polska czytamy:

„Właściciel aplikacji Just Drive, firma ITMAGINATION AUTOMOTIVE, złamał uzgodnienia biznesowe bowiem przychodząc do nas zadeklarował model typowo flotowy czyli kartę dedykowaną ściśle określonej grupie klientów, nabywców samochodów konkretnej marki. Przyjęliśmy propozycję deklarując zgodnie z zasadami działania programu flotowego wynegocjowany rabat i zasady stosownie do skali deklaracji zakupowych.

Aplikacja Just Drive w założeniach i zgodnie z ustaleniami miała być tylko częścią systemu PKN ORLEN dedykowaną klientom nabywającym samochody różnych marek, z którymi ITMAGINATION Automotive miał rozwijać współpracę. Warto podkreślić, że w warstwie technicznej aplikacja Just Drive nie miała elementów innowacyjnych i w pełni opierała się na rozwiązaniu udostępnionym przez PKN ORLEN.

Przygotowaliśmy się do włączenia aplikacji w nasz system mFlota ORLEN na podstawie zaakceptowanej już w grudniu 2017 r. wskazanej finalnej wersji aplikacji. Wraz z uruchomieniem programu okazało się, że w sklepach pojawiła się inna aplikacja, o innej funkcjonalności, której nie testowaliśmy i została ona odblokowana dla absolutnie każdego, kto chciał z niej skorzystać.

Musieliśmy zgodnie z postanowieniami regulaminu współpracy bezzwłocznie wyłączyć aplikację z powodu ryzyka, że jej działanie może prowadzić do nadużyć lub nawet do działań niezgodnych z obowiązującymi przepisami prawa.”

Według JUSTDRIVE nie było żadnych ustaleń dotyczących ograniczeń dotyczących konkretnych marek samochodów czy zawężania grupy docelowej aplikacji. Wszystko, do czego zobowiązywała się spółka, zawarte jest w umowie zawartej w sierpniu 2017 roku. Wgląd w nią będzie mieć Komisja Europejska, do której zwróciło się JUSTDRIVE.

Jeśli KE stwierdzi, że PKN Orlen nadużył swojej pozycji i naruszył politykę antymonopolową Unii Europejskiej, koncern może spotkać wysoka kara. Maksymalnie może to być nawet 10% rocznego przychodu podmiotu, co w przypadku Orlenu oznaczałoby stratę miliardów złotych.

https://www.tabletowo.pl/2018/10/27/orlen-pay-platnosci-za-paliwo-przez-aplikacje/

Kilka dni temu Orlen ruszył z własną aplikacją, podobną do JustDrive – Orlen Pay. Daje ona możliwość zapłacenia za paliwo bez podchodzenia do kasy, ale otwarta jest na wszystkich korzystających ze stacji paliw, również konsumentów indywidualnych, a nie tylko dla firm.

„Dostaliśmy gorzką lekcję, że dużemu wolno więcej.”
– Daniel Arak, prezes ITMAGINATION

PKN Orlen nie obawia się ścieżki sądowej. Utrzymuje, że koncern działał „zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a także dobrymi praktykami rynkowymi wyłącznie w celu ochrony własnych zasobów i dobra klientów”. 

Tego typu sprawy lubią ciągnąć się całymi latami. JUSTDRIVE, przekonane, że Orlen nadużył swojej dominującej pozycji, by w prosty sposób przerwać współpracę, a nabytą wiedzę wykorzystać do uruchomienia własnej aplikacji, ma nadzieję, że ostatecznie dojdzie do porozumienia lub zadośćuczynienia.

 

źródło: Business Insider Polska

    1. Orlen to państwowy koncern, więc tak, czy siak, zapłacimy my. A Komisja EU, to akurat się nie patyczkuje – jak faktycznie nadużyli swej pozycji, to komisja się za nich weźmie. Inna sprawa, że Orlen, z racji bycia państwową firmą, ma to w nosie.

  1. Widzę że wszystko już jest jasne i że Orlenowi należą się kary :-) Na razie wiemy tylko tyle że zostali oskarżeni, a jak wiadomo trzeba to udowodnić. I w tej materii śmiem twierdzić że nie są na przegranej pozycji. Na pewno skalkulowano te wielomiliardowe kary kontra jakaś śmieszna kwota rekompensaty dla małego podmiotu jakim jest JUSTDRIVE. No ale co oni tam wiedzą tu na Tabetowych komentarzach są sami eksperci, on już wiedzą jak to się skonczy, ja bym już sprzedawał akcje Orlenu można nieźle wtopić. :-)))

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama