Car Refueling at the Gas Station. Gas Pump Nozzle.

JustDrive: skróć wizytę na stacji do minimum, płać przez aplikację i oszczędzaj na paliwie

Żegnajcie kolejki na stacjach benzynowych!

Akcja partnerska

Średni czas wizyty na stacji benzynowej zależy od bardzo wielu czynników. Zgodzicie się chyba jednak ze mną, że często elementem trwającym najdłużej, jest stanie w kolejce do kasy w celu uiszczenia opłaty. Dziś zadebiutowała aplikacja mobilna, która nie dość, że pozwoli nam płacić za paliwo bezpośrednio przez aplikację, to jeszcze zaoszczędzić na każdym tankowaniu – i to wcale nie jakieś grosze. Taki jest JustDrive, który miałam okazję przedpremierowo przetestować. I powiem krótko: to jest aplikacja, na którą czekałam!

Reklama

JustDrive na Androida i iOS

Od dziś w sklepach Google Play i App Store dostępna jest aplikacja JustDrive, której pobranie i użytkowanie jest oczywiście bezpłatne. Po jej zainstalowaniu, należy się zarejestrować – podać dane firmowe (tu jest pierwsze ograniczenie: JustDrive póki co dostępny jest wyłącznie dla osób prowadzących działalność gospodarczą), dodać kartę debetową (jeśli nie ma limitów na transakcje online) lub kredytową i… to tak naprawdę wszystko. Teraz wystarczy udać się na stację. Wierzcie mi, proces tankowania skraca się do minimum.

Ale najpierw kilka słów o samej aplikacji. Interfejs JustDrive jest przejrzysty, intuicyjny i maksymalnie uproszczony – dosłownie każdy będzie w stanie się w nim odnaleźć już po chwili korzystania. Co ważne, przy każdorazowej próbie zalogowania się do aplikacji jesteśmy proszeni o podanie PIN-u lub, w przypadku smartfonów mających skaner odcisków palców – o skorzystanie z niego. Ekran główny aplikacji to czytnik kodów QR, więc od razu po poprawnym zweryfikowaniu tożsamości użytkownika, zostajemy przeniesieni do widoku, który jest nam potrzebny po zakończeniu tankowania – prościej się tego zrobić nie dało.

Reklama

Jak przebiega wizyta na stacji z użyciem JustDrive?

Początek jest standardowy – podjeżdżamy na stację Orlen lub Bliska (tu jest drugie ograniczenie – na ten moment aplikacja działa wyłącznie na stacjach paliw tych dwóch sieci) i tankujemy. Po zakończeniu tankowania nie musimy udawać się do kasy. Wystarczy, że z poziomu smartfona otworzymy JustDrive i zeskanujemy kod QR, znajdujący się na dystrybutorze (każdy dystrybutor ma indywidualny kod, więc nie ma tu miejsca na machlojki). Po chwili na ekranie telefonu otrzymamy komunikat, że pobierana jest nasza lokalizacja, po czym wyświetlane są dane na temat tankowania – liczba litrów i cena, jaką musimy zapłacić (po rabacie, o którym nieco dalej, jest niższa od tej widniejącej na dystrybutorze). Klikamy „zapłać” i to wszystko – możemy spokojnie odjechać. Całość operacji na smartfonie zajmuje dosłownie kilka chwil, przez co tankowanie skraca się do minimum. Tak naprawdę płacąc przez JustDrive długość wizyty na stacji zależna jest wyłącznie od natężenia ruchu na danej stacji w konkretnym momencie (i kolejek do dystrybutorów) oraz liczby litrów paliwa, które będziemy tankować.

Nie ukrywam, że dotychczas odjechanie ze stacji benzynowej bez płacenia było przeze mnie kojarzone wyłącznie z osobami, które płacić zamiaru nie miały i po zatankowaniu uciekały (jak choćby w The end of the f**king world Alyssa i James, choć może niekoniecznie w tak brawurowym stylu ?). Jeśli macie podobne obawy, możecie się przestać przejmować – po rozpoczęciu transakcji w JustDrive pracownik stacji otrzymuje informację, że takowa jest realizowana. Po jej prawidłowym zakończeniu z kolei na ekranie smartfona pokazuje się wiadomość, że możemy spokojnie odjechać, a pracownik stacji ma potwierdzenie, że paliwo zostało opłacone. Jeśli nie jesteśmy tego pewni, po przeprowadzonej transakcji możemy podnieść nalewak paliwa – wtedy liczby na dystrybutorze wyzerują się. Jeśli tak się nie stanie, jest to znak, że coś poszło nie tak. Warto jednak pamiętać, że dodatkowo każda transakcja potwierdzana jest e-mailem z Dotpay obsługującym płatność oraz kolejną wiadomością z JustDrive, będącą podsumowaniem tankowania. Mamy zatem cztery różne źródła potwierdzające, że transakcja przebiegła pomyślnie.

Zapytacie pewnie co z fakturami? Na koniec każdego miesiąca wystawiana jest zbiorcza faktura, która jest dostępna do pobrania z poziomu aplikacji.

Tankując z JustDrive płacisz mniej

Tak właściwie na zaoferowaniu płatności przez aplikację JustDrive mogłoby skończyć. Ale ekipa ją tworząca poszła o krok dalej – nie tylko przyspiesza proces tankowania, ale również obniża jego koszty, a to dzięki specjalnemu programowi lojalnościowemu. By zachęcić potencjalnych użytkowników do korzystania z JustDrive, już po pobraniu programu mamy stałe 5 groszy zniżki na litrze. A to dopiero początek, bo maksymalnie możemy osiągnąć zniżkę na poziomie 50% ceny tankowanego paliwa.

Podobnie jak w aplikacjach typu myTaxi czy Uber, każdy zarejestrowany użytkownik otrzymuje swój indywidualny kod poleceń, który może podać dalej. I teraz tak: osoba polecająca otrzymuje za każdego nowego użytkownika, który skorzysta z aplikacji i wykona pierwszą transakcję, 5 groszy zniżki na litrze przez 90 dni (jak wspomniałam, zniżki łączą się do poziomu 50% ceny paliwa). Druga strona, czyli osoba, która skorzysta z kodu polecającego przy rejestracji, otrzymuje 50 groszy zniżki na litrze – ważne przez 30 dni. Każda zniżka ma limit i można ją wykorzystać dla 100 litrów paliwa – miesięcznie! W moim przypadku to trzy tankowania.

Mój kod polecający, który możecie wpisać podczas rejestracji i tym samym otrzymać 50 groszy zniżki na litrze ważne 30 dni: JU5T-TABL

Idąc dalej. Wizyta na stacji benzynowej to często okazja do wydania dodatkowych kilku złotych – a to na batonika, a to kawę, czyli najczęściej niepotrzebne i nieplanowane wydatki. Śmieję się, że korzystając z JustDrive nie tylko oszczędzam na paliwie, ale też na kawie z Orlenu, którą akurat osobiście bardzo lubię, przez co piję jej zdecydowanie za dużo (i nie zawsze wtedy, kiedy jej potrzebuję).

JustDrive – świetny pomysł i takie samo wykonanie, ale z kilkoma ograniczeniami

JustDrive mocno usprawniło moje wizyty na stacji – i jestem przekonana, że dokładnie tak samo będzie w Waszym przypadku. Nie ukrywam jednak, że o ile ja podeszłam do tematu bardzo entuzjastycznie (bo naprawdę i pomysł, i wykonanie JustDrive przypadło mi do gustu), tak ograniczenie w postaci konieczności prowadzenia działalności gospodarczej odbije się, zwłaszcza na początku, na liczbie użytkowników aplikacji. Mam wielką nadzieję, że JustDrive szybko otworzy się na klientów indywidualnych, a tym samym poszerzy bazę swoich użytkowników. Niestety, sami twórcy nie są w tym momencie w stanie powiedzieć kiedy konkretnie to nastąpi – mówi się o tym kwartale.

JustDrive – najważniejsze informacje:

  • na razie aplikacja dostępna jest jedynie dla osób prowadzących działalność gospodarczą,
  • z JustDrive można skorzystać jedynie na stacjach sieci Orlen i Bliska,
  • aplikacja umożliwia dodanie numeru rejestracyjnego samochodu, by widniał na fakturze zbiorczej,
  • bez najmniejszego problemu można przypisać do swojego konta kartę Vitay,
  • każdy użytkownik na start otrzymuje 5 groszy zniżki na litrze, a dzięki systemowi poleceń może osiągnąć poziom zniżek do 50% ceny paliwa.

https://www.youtube.com/watch?v=uXMpMr7XNog

Więcej informacji możecie uzyskać na stronie JustDrive, natomiast aplikacje mobilne pobierzecie z Google Play i App Store (nazwy sklepów zostały odpowiednio podlinkowane).

Tak, ten wpis powstał przy współpracy z autorami JustDrive, ale nikt nie miał wpływu na moją opinię na temat opisywanej aplikacji.