Coś dla tych, którzy nie chcą Androida, a z iOS-em im nie po drodze. Jolla prezentuje Sailfish 3 OS | Tabletowo.pl

Coś dla tych, którzy nie chcą Androida, a z iOS-em im nie po drodze. Jolla prezentuje Sailfish 3 OS

Dołącz do dyskusji 0

Tych, których interesuje inny mobilny system niż Android czy iOS, jest pewnie niewiele. W końcu to one zarządzają miliardami smartfonów na świecie, a inne oprogramowanie to domena dosłownie garstki zapaleńców. Ci jednak, którzy postanowili uniezależnić się w tej kwestii od gigantów branży, mają pewien wybór – Sailfish od Jolli. 

Ktoś może stwierdzić, że Sailfish OS to żaden konkurent dla Androida czy iOS-u, i będzie miał absolutną rację. Produkt ten nie powstał jednak po to, by atakować hegemonów mobilnych systemów operacyjnych. To alternatywa, którą znajdą ci, którzy rzeczywiście jej szukają.

Jolla zaprezentowała kolejną wersję Sailfish OS, oznaczoną numerem „3”. Ten niezależny system operacyjny będzie dostępny dla kilku nowych urządzeń, w dla Sony Xperii XA2, palmtopa Gemini oraz tabletów INOI. Oprócz tego, Sailfish OS będzie można zobaczyć na feature phone’ach.

Używanie alternatywnego systemu operacyjnego na smartfonie Sony jest możliwe dzięki programowi Sony Open Device. Trzecią edycję Sailfisha będzie można pobrać w sierpniu tego roku.

Twórcy Sailfisha zapewniają, że zadbają o regularne, stabilne wydania i aktualizacje, udostępniane regionami. System będzie też można dostosować do specyficznych potrzeb klientów czy wykorzystywać w centrach badawczo-rozwojowych.

Prezes Jolli, Sami Pienimäki, powiedział na targach MWC 2018: „Sailfish OS ewoluował od pierwszego systemu operacyjnego dla produktów firmy, aż do wspierania różnych regionalnych projektów ekosystemów i sporej liczby urządzeń mobilnych. Jesteśmy dumni, że możemy zaprezentować trzecią generację systemu.”

Czy jest się z czego cieszyć? Póki Jolla nie próbuje dorównać Google i Apple, wszystko będzie w porządku. W tej dziedzinie bardzo łatwo zachłysnąć się swoimi aspiracjami, co pokazuje bolesny przykład Windowsa Mobile.

Brawo, Jolla. Sailfish OS jest już dostępny na Sony Xperia X, ale za zaszczyt pobrania go trzeba zapłacić ponad 200 zł

źródło: fonearena

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona