Jolla oficjalnie zaprezentowała Sailfish 2.0

Jolla oficjalnie zaprezentowała Sailfish 2.0

Jolla to młoda fińska firma, która została założona przez byłych pracowników Nokii. Od początków swojego istnienia pragnęli stworzyć swój własny system operacyjny. Jak obiecywali, tak też zrobili. W taki oto sposób na rynku pojawił się Sailfish OS. Co ciekawsze, Finowie zaprezentowali wersję 2.0 swojego autorskiego OS-u.

Jolla chwaliła się, że jest to największa aktualizacja w historii Sailfisha, co nikogo nie powinno zdziwić. Poza tym producent szczycił się licznymi zmianami w interfejsie, znacznym przyspieszeniem działania, a także jeszcze lepiej działającą wielozadaniowością. Warto wspomnieć o poprawie kompatybilności z aplikacjami, pierwotnie zrobionych pod kątem Androida.

Modernizacjom poddano także samą przeglądarkę. Update zostanie udostępniony w ciągu kilku najbliższych tygodni dla użytkowników, którzy okazali chęć bycia beta-testerami. Niestety na razie nie wiadomo, kiedy pozostali właściciele sprzętu z Sailfishem otrzymają aktualizację.

Wygląd i działanie Sailfisha 2.0 możecie zobaczyć na poniższym filmie promocyjnym:

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

To na tyle wieści o samym systemie. Należy zauważyć, że Jolla ma w swojej ofercie urządzenia referencyjne dla firm, które chciałyby produkować smartfony czy tablety z Sailfishem. Wszystkie sample mogą mieć jeden z trzech Snapdragonów: 200, 600 lub 800.

Na razie jedynie Intex zapowiedział stworzenie produktu z tym OS-em. Jego premiera została zapowiedziana na koniec tego roku i stanowi początek ekspansji Jolli na indyjski rynek. Jestem ciekaw, jakie firmy będą chętne do nawiązania współpracy z Finami – po drugiej stronie barykady stoją producenci zrzeszeni pod szyldem „Android One”. Warto wspomnieć, że zainteresowanie Sailfish OS wyrazili Rosjanie.

Jaka przyszłość czeka system autorstwa Finów?

źródło: Jolla przez Neowin