Jedna wiadomość może wywołać awarię Waszego PlayStation 4

Wielu właścicieli PS4 w mediach społecznościowych rozpisuje się na temat wiadomości zawierającej określony ciąg znaków, który powoduje awarię konsoli. W niektórych przypadkach potrzebny jest sprzętowy reset konsoli, by ta zaczęła pracować normalnie. Jak uniknąć problemów? A jeśli już wystąpiły, to jak sobie z nimi poradzić?

Podobne błędy zawieszające system pojawiały się już na systemach mobilnych. Bardzo dobrze pamiętam, gdy pewien ciąg znaków wysłany SMS-em blokował dostęp do aplikacji „Wiadomości” – działo się tak na systemie Apple. Musiałem czekać na pojawienie się oficjalnej aktualizacji, zanim wysłałem jakiegokolwiek SMS-a… Aktualizacja naprawiła tę wpadkę i najprawdopodobniej to samo czeka sprzęt Sony.

Reklama

Jeśli nie jest już za późno, może uda Ci się uniknąć problemów, stosując się do poniżej opisanych kroków:

  1. W przypadku otrzymania złośliwej wiadomości usuń ją z poziomu aplikacji PlayStation na swoim smartfonie. Nie otwieraj jej na swojej konsoli.
  2. W ustawieniach prywatności, z poziomu ustawień w konsoli, powinieneś zablokować możliwość ich otrzymywania i pozostawić takie ustawienia, dopóki Sony nie wyda odpowiedniej aktualizacji. To działanie na pewno zabezpieczy Cię przed problemami z konsolą.

Gdy jest już za późno…

Jeśli ktoś był na tyle uprzejmy i wysłał Ci złośliwą wiadomość, nie pozostaje nic innego, jak zabawa w resetowanie konsoli. Powinieneś skorzystać z „Trybu bezpiecznego”. Aby to zrobić należy:

  • wyłączyć konsolę
  • przytrzymać przycisk zasilania do momentu usłyszenia dwóch sygnałów dźwiękowych. Pierwszy informuje o tym, że konsola właśnie się uruchamia, a drugi o tym, że przejdziesz do „Trybu bezpiecznego”
  • podłączyć swój kontroler za pomocą kabla USB i wciśnąć przycisk PS

Na Twoim ekranie powinieneś zobaczyć takie menu:

Wybierz opcję „Odbuduj bazę danych”. Rozpocznie się skanowanie dysku i tworzenie nowej bazy danych całej zawartości.

Jako właściciel PS4 Pro, zablokowałem możliwość wysyłania do mnie wiadomości i cierpliwe czekam, aż Sony wyda aktualizację zawierającą hasło „Poprawia stabilność i bezpieczeństwo systemu”. A Wy? Zdążyliście uchronić się przed problemami czy jest już niestety za późno?

Źródło: theverge.com