Jedna SIM do wszystkich urządzeń – japoński projekt firmy Docomo

Zdarzyło się Wam przekładać SIM miedzy urządzeniami albo wymieniać kartę jednego operatora na drugiego? Mi tak, i to nie raz. Nawet się czasem zastanawiałam kiedy mi się powyłamują zabezpieczenia obudowy, a raz zgubiłam przy tym SIM z moim głównym numerem. Być może firma Docomo znalazła rozwiązanie przynajmniej dla części takich problemów, a jest nim prototypowe (jeszcze) urządzenie o nazwie Portable SIM.

Ten niewielki gadżet po lewej stronie smartfona na zdjęciu, ma za zadanie przechowywać naszą kartę SIM i łączyć się, za pomocą technologii NFC oraz Bluetooth 4.0, ze wszystkimi, wcześniej przez nas sparowanymi z nim, urządzeniami, w których moglibyśmy normalnie zamieścić kartę, by połączyć się z siecią telefoniczną. Dzięki temu na wszystkich sprzętach typu phablet, tablet czy modem pokładowy w samochodzie będziemy mogli użyć jednej SIM, bez konieczności fizycznego przekładania jej. Ponadto Japończycy pracują nad tym, by jeszcze zmniejszyć gadżet i umieścić go np. w czymś przypominającym modne ostatnio bransoletki. Istnieje także możliwość, że w jednym produkcie będzie się dało zmieścić więcej kart od różnych operatorów, jeżeli używamy np. numeru prywatnego oraz firmowego.

Reklama

Sam Portable SIM na razie jest jeszcze dość duży i pewnie trzeba by go nosić gdzieś w kieszeni. Wewnątrz ma wbudowaną baterię, którą będzie trzeba co kilka dni ładować. Urządzenie ma posiadać zabezpieczenia systemowe, chroniące nasze dane, a w razie zgubienia czy kradzieży będzie można je dezaktywować. Wszystko na razie jest w fazie rozwoju zatem nie wiemy kiedy, za ile i w jakiej ostatecznie postaci będzie dostępne, jednak moim zdaniem świetnie, że ktoś się zajął realizacją takiego pomysłu.