fot. Pexels

Nareszcie! Od 1 października kierowcy mogą jeździć bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC przy sobie

Od dawna mówiło się o tym, że w niedalekiej przyszłości kierowcy będą mogli jeździć bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC przy sobie. Przygotowania do tego trochę trwały, ale nareszcie udało się wszystko dopiąć na ostatni guzik, dzięki czemu od 1 października 2018 roku brak posiadania w aucie ww. dokumentów nie będzie skutkował wystawieniem mandatu przez uprawnione do tego służby.

Do tej pory trzeba było pamiętać, aby przed ruszeniem w drogę zabrać ze sobą wszystkie wymagane przez prawo dokumenty. Spora część kierowców przynajmniej raz w życiu na pewno jednak zapomniała o którymś i dostała przez to mandat podczas kontroli. Na szczęście, w końcu, już od najbliższego poniedziałku, 1 października 2018 roku, dowód rejestracyjny i polisę OC będzie spokojnie można zostawić w domu.

Reklama

W opublikowanym dziś komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji zastrzega jednak, że wcale nie oznacza to, że policja oraz inne służby znikną z dróg i przestaną kontrolować kierowców. Nadal będą to robić, ale dane o pojeździe i informacje o polisie sprawdzą sobie w bazie CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Oczywiście zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie jest też równoznaczne z tym, że od 1 października 2018 roku w ogóle nie trzeba ich mieć – jak najbardziej należy, ponieważ jest to wymagane przez prawo, a w niektórych okolicznościach nawet niezbędne (mowa m.in. o corocznych badaniach w Stacjach Kontroli Pojazdów i sprzedaży auta).

Ministerstwo Cyfryzacji informuje również, że cały czas kierowca musi posiadać przy sobie dowód osobisty i prawo jazdy. Podczas kontroli może także paść pytanie o to, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny, więc nie zdziwcie się, jeśli je usłyszycie.

W związku ze zmianami, zmieni się też procedura zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Jako że nie będzie go można zabrać fizycznie, uprawnione służby odnotują ten fakt w systemie informatycznym. W ten sam sposób ma to działać także w przypadku zwrotu dokumentu – będzie to mógł to zrobić zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

Na koniec warto jeszcze dodać, że nawet po 1 października 2018 roku trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny i polisę OC, jeśli kieruje się pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji