Jaworzno chce być autonomiczne. Ruszyły prace nad stworzeniem mapy miasta | Tabletowo.pl

Jaworzno chce być autonomiczne. Ruszyły prace nad stworzeniem mapy miasta

Dołącz do dyskusji 0

W zeszłym roku pojawiła się informacja, że władze Jaworzna chciałyby na ulicach miasta przeprowadzać testy autonomicznych samochodów. Być może dla części osób wydawało się to oderwane od rzeczywistości, ale samorządowcy spokojnie robią swoje. Właśnie rozpoczęły się prace nad stworzeniem mapy, która miałaby posłużyć samodzielnym samochodom.

Furtką dla otworzenia ulic na potrzeby tego typu aut stała się ustawa o elektromobilności. Oprócz szeregu udogodnień, mających na celu popularyzację „elektryków” w naszym kraju, pojawił się w niej również zapis umożliwiający wykorzystanie dróg publicznych dla testów autonomicznych pojazdów. Inicjatorem stworzenia takich przepisów byli samorządowcy z Jaworzna.

Nieodłącznym elementem, dzięki któremu takie samochody są w stanie bezpiecznie poruszać się po ulicach, są ich wirtualne, wykonane z dużą dokładnością mapy, zawierające wszystkie najmniejsze szczegóły. Ich stworzenie było zapowiadane jako pierwszy etap działań w kierunku pojawienia się takich pojazdów w Jaworznie.

Mapowanie terenu rozpoczęło się 28 lutego. Specjalnie przygotowane do tego celu samochody nocą, kiedy ruch na ulicach jest mniejszy, poruszały się po nich z niewielką prędkością, zbierając potrzebne dane. Te, odpowiednio przetworzone, będą mogły w przyszłości zostać wykorzystane przez autonomiczne samochody. Również te prywatne.

Miasto ma już jednak pewien plan na to, jak wykorzystać pojazdy bez kierowcy. Władze chciałyby, żeby na ulice w ciągu najbliższych pięciu lat wyjechał autonomiczny autobus. Ponoć są już nawet wstępne szczegóły i pasażerowie mogliby z niego korzystać podróżując linią 321. Za prace nad nim na odpowiadać firma FEV Polska.

Prace oczywiście zajmą jeszcze kilka lat, ale przyznam szczerze, że sam czekałem na dalszy rozwój sytuacji. Słuchając wypowiedzi przedstawicieli władz jestem zdania, że nie traktują one tego pomysłu jako (tylko) zagrywki politycznej, ale widzą w nim możliwość rozwoju miasta i przystosowania go do nieuchronnej już chyba przyszłości. I to się chwali.

Źródło: rmf24.pl, jaworzno.pl

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona