Japan Display prezentuje elastyczny wyświetlacz LCD, który może konkurować z OLED-ami 20

Japan Display prezentuje elastyczny wyświetlacz LCD, który może konkurować z OLED-ami

Zakrzywione i elastyczne wyświetlacze zyskują coraz większą popularność. Samsung LG już jakiś czas temu zaprezentowali swoje nowe panele, które można zaginać we wszystkie strony. Były to jednak ekrany OLED. Tym razem Japan Display pokazało światu 5,5-calowy, giętki wyświetlacz LCD.

Ekran nazwany „Full Active Flex” wyświetla obraz w rozdzielczości 1080p. Nie jest aż tak elastyczny jak panele OLED, jednak bez trudu można by je montować w smartfonach podobnych do Samsunga Galaxy S7 Edge.

Dlaczego Japan Display wzięło się za opracowywanie elastycznego panelu LCD, skoro OLED-y są bardziej giętkie? Chodzi o koszty produkcji. LCD, w porównaniu z wyświetlaczem OLED, jest o wiele tańszy. Może to oznaczać jedno: jeśli producenci zorientują się, że zakrzywione ekrany, które zaczynają się pojawiać nawet w smartfonach ze średniej półki cenowej, można wyprodukować tańszym kosztem, to możemy w niedalekiej przyszłości zobaczyć wiele więcej telefonów z tego typu konstrukcją.

Ekrany LCD trudno wygiąć, bo mają szklane „plecki”. Japan Display podeszło do sprawy nieco inaczej i zastosowało plastik po obu stronach warstw z ciekłymi kryształami. Nie tylko pozwala on na wyginanie panelu, ale też do pewnego stopnia chroni ekran w wypadku uderzenia. Firma ma nadzieję, że wyświetlacze tego typu zaczną być montowane nie tylko w smartfonach, ale też w innych produktach, na przykład laptopach czy w deskach rozdzielczych samochodów.

Japan Display otrzymało już pierwsze zlecenia, zatem za jakiś czas zobaczymy pierwsze smartfony z zakrzywionymi ekranami LCD.

 

źródło: Tech2