Jaki jest laptop marzeń według użytkowników? Nie będziecie zaskoczeni

Jaki jest laptop marzeń według użytkowników? Nie będziecie zaskoczeni

Firma NVIDIA przeprowadziła na swoim Facebooku specjalną ankietę, w której poproszono o opisanie idealnego komputera przenośnego. W ankiecie wzięło udział 760 osób, z których prawie połowa miała mniej niż 20 lat, a w sumie 84,2% – poniżej 30 lat. Nie są to może szczególnie miarodajne wyniki, ale możemy potraktować je w kategoriach ciekawostki. Zresztą – wybór nie powinien was zaskoczyć.

Blisko 43% ankietowanych wskazało, że na nowego laptopa są skłonni przeznaczyć pomiędzy 4 a 6 tysięcy złotych. Jak wskazują dostępne w Internecie poradniki dla kupujących, faktycznie jest to optymalna kwota, za jaką można kupić wystarczająco wydajny komputer. Mówimy o jednostce zdolnej uruchomić wszystkie najnowsze gry w bardzo przyzwoitej jakości, w popularnej rozdzielczości 1080p. Za nieco ponad 5 tysięcy złotych można już kupić takie cacko, jak ten model HP, wyposażony w procesor i5-9300H i kartę graficzną GTX 1660 Ti.

Nieco ponad 30% ankietowanych nie chce przeznaczyć na sprzęt więcej niż 4 tys. zł, co wystarczy na przyzwoity komputer do pracy biurowej i jednocześnie podstawowy model do gier. Dobrym przykładem będzie choćby ten laptop od MSI, także korzystający z procesora i5-9300H, ale z kartą graficzną GTX 1650. W połączeniu z 8 GB RAM taki komputer bez problemu poradzi sobie z każdym tytułem e-sportowym, od LoL-a, przez DOTĘ, na Overwatch kończąc. A jeśli bardzo nam zależy, to uruchomi także większość najnowszych gier, o ile oczywiście pójdziemy na pewne kompromisy z ustawieniami jakości obrazu.

Jaki jest laptop marzeń według użytkowników? Nie będziecie zaskoczeni

Co nie powinno szczególnie dziwić, tylko 4% ankietowanych jest skłonne wydać na nowy komputer więcej niż 10 tys. zł. W takim budżecie mieszczą się jednak prawdziwe rarytasy. Możemy sobie pozwolić choćby na MSI P75 z procesorem i7-9750H i kartą graficzną RTX 2060, do tego sparowane z 16 GB RAM i szybkim dyskiem SSD o pojemności 512 GB. Jeśli rozbiliśmy bank, wygraliśmy na loterii albo najzwyczajniej w świecie chcemy przeznaczyć na laptopa blisko 14 tysięcy złotych, możemy wybrać HP Omen X 2S – to cacko napędzane jest procesorem i9-9880H, ma 16 GB RAM, dwa dyski SSD o pojemności łącznej 1 TB i kartę graficzną RTX 2070. Do tego 144Hz matrycę IPS o rozdzielczości 1080p i drugi ekran nad klawiaturą. Dla graczy prawdziwe monstrum, obok którego nie można przejść obojętnie.

Ponad połowa ankietowanych preferuje laptopy średniej wielkości z matrycą o przekątnej 15-16 cali. Nieco mniej (~39%) skłania się ku większym modelom z matrycami przekraczającymi 17 cali. Jedynie 5% planuje zakup mniejszego modelu, co nie jest szczególnym zaskoczeniem, bo laptopy gamingowe o wielkości poniżej 15 cali praktycznie nie istnieją. Generowane ciepło trzeba przecież gdzieś odprowadzić, a układy chłodzenia nie należą do szczególnie wydajnych, jeśli nie są wystarczająco rozbudowane.

Jeżeli chodzi o typ wykończenia matrycy, to blisko 3/4 ankietowanych zdecydowanie pożąda matrycy matowej, która lepiej sprawdza się w otoczeniu z dużą ilością światła. Tylko 4% woli z kolei matrycę błyszczącą, a dla niemal 22% nie ma to żadnego znaczenia. Pytanie co Wy na ten temat uważacie? W moim odczuciu lepiej sprawdza się matryca matowa i, jeśli miałbym znaleźć laptopa dla siebie, to wyłącznie z takim rodzajem ekranu. Zastanawia mnie jednak jeszcze jeden temat – blisko 15% ankietowanych nie przykłada żadnej wagi do rozdzielczości ekranu, a blisko 22% chciałoby grać w rozdzielczości 4K. W laptopie? To jeszcze nie ten etap, ale nieuchronnie do niego zmierzamy.

Jaki jest laptop marzeń według użytkowników? Nie będziecie zaskoczeni

Oczywiście, najpopularniejszym przeznaczeniem laptopa jest… granie. To nie powinno nikogo zaskakiwać. Niemal 94% ankietowanych (szczególnie w wieku poniżej 20 lat) wymieniło tę czynność jako jedno z głównych zastosowań swojego komputera. Kolejni ankietowani, biorąc pod uwagę popularność, chcą przeglądać internet (niemal 64%), oglądać filmy (57,2%), pracować z aplikacjami graficznymi (31,7%) oraz biurowymi (28,4%). Tylko 3% ankietowanych wykorzystuje komputer do programowania – szkoda, bo to bardzo przyszłościowy zawód. Mniej niż 2% wskazało montaż filmów i… streamowanie! Co dziwi, biorąc pod uwagę niebywałą popularność wszelkich streamerów i influencerów.

Dla zdecydowanej większości (64%) ankietowanych, szczególnie istotna jest wydajność komputera, przez którą rozumieją możliwość uruchomienia najnowszych gier w najwyższych możliwych ustawieniach graficznych. Z kolei 30,4% twierdzi, że jakość grafiki nie jest tak istotna, jak maksymalna liczba wyświetlanych klatek na sekundę. Natomiast nieco powyżej 4% spośród ankietowanych graczy twierdzi, że gra głównie w takie produkcje, w których wysoka jakość grafiki czy liczba klatek na sekundę nie mają żadnego znaczenia.

Jaki jest laptop marzeń według użytkowników? Nie będziecie zaskoczeni

Gdy ankietowani przeglądają specyfikacje nowych laptopów, najistotniejszym parametrem jest w nim zastosowana karta graficzna – takiego zdania jest niemal 88% spośród nich. Karta graficzna jest nawet ważniejsza od ceny komputera, na którą jako najważniejszy parametr wskazało 75%. Z kolei 70% patrzy na rozmiar zainstalowanej pamięci RAM, a tylko niecałe 34% na czas pracy laptopa na baterii. Aż 30% jako jeden z istotnych parametrów wskazało markę komputera. Wygląd i estetyka znalazły się dopiero na szóstym miejscu – jest to parametr ważny dla 27,8% ankietowanych. Niespodzianką w tym zestawieniu jest liczba odpowiedzi wskazująca na istotną rolę procesora – to tylko nieco powyżej 7% wśród ankietowanych – dlaczego? Procesor jest równie istotny, co karta graficzna, ale muszę przyznać, że trudniej dziś dostać laptopa wyposażonego w potężną kartę graficzną z bardzo słabym procesorem – kiedyś było pod tym względem znacznie gorzej.

Rzućcie też okiem na najnowsze informacje z obozu NVIDII, w tym przede wszystkim na odblokowaniu 30-bitowego koloru w aplikacjach OpenGL, co szczególnie ucieszy, projektantów, montażystów i grafików. Dla przyszłych nabywców wskazanych powyżej laptopów dostępna jest aplikacja GeForce Experience, udostępniająca fanom gier komputerowych szereg użytecznych narzędzi, w tym m.in. NVIDIA Highlights, NVIDIA Ansel czy NVIDIA Freestyle. Gracze mogą też zazwyczaj liczyć na to, że z nowym komputerem otrzymają zestaw startowy w postaci najnowszych gier – obecnie są to Control i Wolfenstein: Youngblood. Te produkcje znajdziecie też w zestawie z kartami graficznymi z rodziny RTX. Pierwsza z nich jest od twórców Maxa Payne’a, druga z kolei to spin-off serii z nieustraszonymi siostrami Blazkowicz w roli głównej.

Szeroko rozumiani twórcy (artyści, graficy, montażyści wideo, animatorzy 3D, fotograficy), dla których kluczowa jest duża wydajność i jakość działania aplikacji do edycji wideo, animacji, fotografii, projektowania graficznego i streamowania, zainteresują się laptopami powstałymi w ramach programu NVIDIA Studio. Platforma ta obejmuje aktualnie 27 modeli, a kolejnych dziesięć z nich zapowiedziano wczoraj, podczas wydarzenia SIGGRAPH. Platforma NVIDIA Studio łączy w sobie karty graficzne RTX (GeForce i Quadro), oprogramowanie NVIDIA Studio zawierające wyspecjalizowane pakiety SDK oraz dedykowane sterowniki Studio. W ramach platformy przeprowadzone są rygorystyczne testy sprzętu i oprogramowania, z uwzględnieniem najważniejszych aplikacji do pracy twórczej.

Wpis powstał przy współpracy z firmą NVIDIA