Jaka przyszłość czeka tablety z 3G? Za jakiś czas może ich już nie być - Tabletowo.pl

Jaka przyszłość czeka tablety z 3G? Za jakiś czas może ich już nie być

Tabletowo.pl Jaka przyszłość czeka tablety z 3G? Za jakiś czas może ich już nie być Ciekawostki Nowości

3G w tabletach internetowych to temat rzeka. Jedni uważają, że jest to zbędna funkcjonalność (bo przecież brak 3G można obejść przez MiFi lub dzięki tetheringowi), która jedynie powoduje wzrost ceny urządzenia o kilkaset złotych; inni z kolei uważają, że 3G jest „must have” w przypadku każdego tabletu – mimo tego, że trzeba płacić dodatkowo za dostęp do sieci któremuś z krajowych operatorów. Okazuje się jednak, że coraz mniej osób korzysta z transmisji danych przez 3G w tabletach… Tak przynajmniej wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez NPD Group.

Wspomniana firma przeprowadziła badanie na 3300 posiadaczach różnych tabletów – wśród nich były zarówno urządzenia z 3G, jak i „WiFi-only”. Jak widzicie powyżej, wyniki badania nie napawają optymizmem zwolenników 3G. Okazuje się bowiem, że korzystanie z transmisji danych oferowanej przez operatorów jest coraz mniej popularne. Wiosną bieżącego roku łączność WiFi użytkowało 60% ankietowanych, natomiast obecnie, jedynie kilka miesięcy później, liczba ta wzrosła do 65%. Co więcej, jednocześnie zmalała liczba osób korzystających zarówno z WiFi i 3G, a także z samego 3G.

Jeśli trend korzystania z 3G będzie się obniżał, co będą potwierdzały także badania przeprowadzane bezpośrednio przez firmy produkujące tablety (lub na ich zlecenie), może się okazać, że już w ciągu kilku najbliższych lat po prostu zrezygnują z produkcji tabletów z 3G, bo nie będzie im się opłacała… I faktycznie, może w Ameryce urządzenia z 3G nie są potrzebne, ale patrząc przez pryzmat polskich realiów – jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie, zanim doczekamy się ogólnodostępnych hot-spotów w takiej ilości, która zaspokoi nasze potrzeby. Na razie cały czas jedynie do tego zmierzamy…

Przy okazji tego tematu warto wspomnieć, że Asus podjął decyzję o nie produkowaniu tabletu Transformer Prime z 3G.

Dzięki Lost za podesłany link!

źródło

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona