Jak włączyć Asystenta Google po polsku? Nie wszystko działa, jak trzeba, ale się da – i nawet nie musisz być testerem!

Asystent Google jest w języku polskim jest już testowany od jakichś dwóch miesięcy. Oczywiście testy te nie są publiczne, a osoby biorące w nich udział nie mogą publikować ich wyników. Istnieje jednak sposób na to, by pogadać z asystentem głosowym Google w naszym rodzimym języku, i to bez uciekania się do wybiegów pokroju podszywania się pod testera. 

Na grupie użytkowników Google Home w Google+, pojawiły się wskazówki dotyczące tego, jak uruchomić Asystenta Google posługującego się językiem polskim, bez uciekania się do rootowania swojego smartfona czy instalacji zmodyfikowanych aplikacji spoza sklepu Google Play. Poniższy sposób pozwala na włączenie głosowego pomocnika, choć na krótki czas.

Reklama

Jak włączyć Asystenta Google po Polsku? Należy:

  • przełączyć język systemu w smartfonie z polskiego na angielski (USA),
  • otworzyć sklep Google Play, wyszukać i zainstalować aplikację Google Lens,
  • przejść do ustawień uprawnień aplikacji i zezwolić Google Lens na używanie mikrofonu (domyślnie opcja ta jest wyłączona),
  • na ekranie Google Lens powinna znaleźć się ikonka mikrofonu,
  • przełączyć język telefonu z powrotem na polski.

Od tej pory można korzystać z Asystenta Google z poziomu aplikacji Google Lens i swobodnie rozmawiać z nim tak, jak z Google Assistant po angielsku. Oczywiście nie wszystko działa śpiewająco: wiele funkcji nie jest jeszcze dostępnych, a obsługa różnych urządzeń domowych – ograniczona. Można na przykład włączyć smart TV w salonie, ale sterować światłami już się nie da. Ponadto Asystent myli się czasem i zamiast odpowiadać nam po polsku, odezwie się do nas w języku angielskim.

Nie jest też powiedziane, że powyższy sposób na aktywację Asystenta Google zadziała Wam wszystkim. Mi nie udało się usłyszeć jego głosu, choć w aplikacji Google Lens mogłem dogadać się z nim w wersji tekstowej.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to Google za jakiś czas przyćmi dzisiejszy start Apple Pay w Polsce inną elektryzującą wieścią – premierą Asystenta Google, posługującego się językiem polskim. W grupie użytkowników Google Home na Google+ mówi się, że może to nastąpić jeszcze przed rozpoczęciem się nowego roku szkolnego. Byłoby świetnie!

 

Google Home + Assistant Polska, dzięki Mariuszowi!