fot. Pexels

Można już szybko sprawdzić czy Wasze dane też wyciekły z bazy danych Morele.net

Niedawno do sieci wyciekła baza, która zawierała wiele danych klientów sklepu Morele.net. Zgodnie z szacunkami, o których pisaliśmy dla Was chociażby w tej publikacji, szacuje się, że w niepowołane ręce mogło trafić nawet 2,5 miliona rekordów. Jeśli nie jesteście pewni czy są tam i Wasze dane, można to teraz sprawdzić w bardzo prosty sposób.

O sprawie napisał m.in. Jakub Kralka z Bezprawnika a cała historia historia ma swój początek na Wykopie. Baza danych polskiego sklepu z elektroniką została właśnie dodana do serwisu Have I Been PwnedPo wprowadzeniu naszego adresu e-mailowego w odpowiednie pole w formularzu, który znajdziemy pod tym linkiem, szybko będziemy mogli dowiedzieć się, czy w rekordach, które wyciekły ze sklepu, były nasze dane. Warto zauważyć też w tym miejscu, że serwis daje nam możliwość zweryfikowania (w formie subskrypcji) czy nasze dane wyciekły w jakimkolwiek innym miejscu w sieci.

Reklama

Morele.net wzywa do zmiany haseł. Hakerzy znaleźli się w posiadaniu prywatnych danych

Przypomnijmy tu pokrótce, że już w styczniu, na forum Cebulka, użytkownik o pseudonimie hackmachine zamieścił link do pełnej bazy danych. Plik zawiera blisko 2,5 miliona rekordów, w których znajdują się ważne dane, jak adres e-mail czy numer telefonu posiadacza konta. Ostatnie konta pochodzą z pierwszej połowy października 2018 roku, co sugeruje datę, kiedy haker wykradł dane.

Sklep wiedział o sprawie już w 2018 roku i zachował się wobec użytkowników bardzo profesjonalnie, rozsyłając e-maile, w których wprost informowano, że nastąpiło włamanie i nasze dane mogły trafić w niepowołane ręce. W korespondencji Morele.net tłumaczy, że przejęte przez hakerów informacje mogą obejmować:

  • adresy e-mail
  • numery telefonów
  • imię i nazwisko (jeśli je podawaliśmy)
  • hasło w postaci zaszyfrowanego ciągu znaków.

Jeśli jeszcze nie zmieniliście hasła do konta lub po prostu przegapiliście tę informację, gorąco rekomenduję Wam szybkie sprawdzenie bezpieczeństwa swoich danych na tej stronie.

źródło: Bezprawnik.pl, Wykop