Jak ściemnić ekran tabletu z Androidem poza skalę systemową (krótki poradnik) - Tabletowo.pl

Jak ściemnić ekran tabletu z Androidem poza skalę systemową (krótki poradnik)

Tablet to bardzo wygodne urządzenie do konsumpcji treści, w zasadzie w dowolnym miejscu i o każdej porze. Sam często przed snem czytam na nim książki, oglądam filmy lub przeglądam Internet leżąc już w łóżku. Spotkałem się jednak ze sporym problemem: ekran w całkowicie ciemnym pokoju razi w oczy i męczy wzrok, mimo zmniejszenia podświetlenia do minimum na skali systemowej. Nie znaczy to jednak, że ekranu nie możemy ściemnić jeszcze bardziej. Poniżej krótkie poradnik jak to zrobić:

Po pierwsze musimy zaopatrzyć się w drobną aplikację ze sklepu Google Play – Twiligt.

Aplikacja wita nas interfejsem inspirowanym „Material Design”, czyli wyglądem domyślnych aplikacji w nadchodzącym Androidzie L.

Na głównym ekranie widzimy trzy podstawowe kontrolki, w tym najbardziej interesującą nas „Screen dim” dla zmniejszenia podświetlenia ekranu. Pozostałe dwie służą do dobrania temperatury koloru i intensywności filtra, który aplikacja pozwala włączyć. Ów filtr zmienia temperatury kolorów, zwłaszcza niebieskich, na bliższe czerwieni. Kolor ten pozytywnie wpływa na produkcję melatoniny w organizmie (hormonu ułatwiającego zasypianie). Przydatne? Jak najbardziej, ale jeśli chcemy pozostawić kolory w naturalnej formie (na przykład do oglądania filmów), filtr możemy wyłączyć.

Dla lepszego efektu zalecam włączenie opcji „Backlight control”, która, co prawda, jest jeszcze w formie eksperymentalnej, ale u mnie sprawuje się bardzo dobrze.

Tabletowo.pl Jak ściemnić ekran tabletu z Androidem poza skalę systemową (krótki poradnik) Android Aplikacje Nowości Porady

Zjeżdżając niżej w opcjach aplikacji znajdziemy bardziej zaawansowane, ale równie ciekawe funkcje. Możemy bowiem ustawić przedziały czasowe, w których aplikacja sama przyciemni ekran i włączy filtr. I tak na przykład w ustawieniu „Sun” aplikacja będzie działać od zachodu do wschodu słońca danego dnia.

Polecam włączyć także opcję „Cover transfluent navbar”, wtedy filtr i przyciemnienie obejmie także pasek systemowy.

I tak oto, w prosty sposób możemy ulżyć oczom i chronić nasz drogocenny wzrok podczas nocnego korzystania z tabletu.

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona