Jak przesłać obraz z tabletu na telewizor za pomocą: HDMI, MHL, CHROMECAST, SMART TV (poradnik) 19

Jak przesłać obraz z tabletu na telewizor za pomocą: HDMI, MHL, CHROMECAST, SMART TV (poradnik)

Zastosowań dla tabletu podpiętego do telewizora można wyliczyć naprawdę wiele. Od czysto domowo-rozrywkowych, jak oglądanie filmów czy granie w gry na dużym ekranie, po poważniejsze, jak pokazywanie prezentacji w firmie lub na uczelni.

Poniżej przedstawię cztery opcje na połączenie Twojego tabletu z telewizorem. Co najmniej jedna z nich będzie kompatybilna z Twoim tabletem, nieważne czy działa on na Windowsie czy Androidzie.

2014-10-01 11.29.46

HDMI

Flagowe tablety z Androidem już od jakiegoś czasu nie są wyposażane w złącze HDMI, można jednak spotkać je w większości tabletów z Windowsem. W przypadku, gdy nasz tablet posiada takie właśnie wejście, sytuacja teoretycznie jest najprostsza. Niestety, złącza HDMI w tabletach zwykle są w standardzie „mini” lub „micro”, a producent rzadko kiedy dołącza do zestawu odpowiedni kabel lub przejściówkę. Zakup takiej przejściówki to na szczęście koszt tylko kilku złotych, a na portalach aukcyjnych znajdziemy wiele ofert.

2014-10-02 12.24.45

Zaletą podłączania tabletu przez HDMI jest fakt, że pozostałe złącza, czyli ładowania i micro USB, pozostają wolne, dzięki czemu możemy go jednocześnie ładować i podpiąć jakieś akcesorium, np. myszkę czy klawiaturę dla łatwiejszej obsługi urządzenia.

MHL

A co jeśli nasz tablet nie ma HDMI? Jeszcze nic straconego! Całkiem możliwe, że wspiera on standard MHL, czyli przesyłanie obrazu i dźwięku za pomocą złącza micro USB. Listę wszystkich urządzeń działających z MHL sprawdzimy na tej stronie. Ale uwaga: istnieją dwa rodzaje złącz MHL – pięciopinowe i jedenastopinowe. To drugie wykorzystywane jest głównie w nowych urządzeniach Samsunga, jak Tab Pro i Tab S, a także w jego smartfonach.

Połączenie przez MHL jest odrobinę bardziej skomplikowane, ponieważ wymaga jednoczesnego podłączenia do zasilania, ładowarki tabletu lub do portu USB telewizora.

2014-10-02 11.59.04

Na rynku dostępne są kable pozwalające na bezpośrednie podpięcie do ładowarki i telewizora lub przejściówki, do których podpinamy własny kabel HDMI i ładowarkę.

Przed zakupem sprawdź dokładnie, jaki standard MHL wspiera twój tablet, jeśli nie jesteś pewny, wpisz w wyszukiwarkę serwisu (np. Allegro) frazę z twoim sprzętem, jak „Galaxy Tab S MHL”, znajdziesz wtedy kabel dedykowany dla Twojego urządzenia.

CHROMECAST

2014-10-02 12.14.18

Chromecast to tanie urządzenie pozwalające uzupełnić nasz telewizor o funkcje internetowe, jak dostęp do Youtube czy Google Music. Od jakiegoś czasu wspiera także bezprzewodowe przesyłanie ekranu z tabletu.

Screenshot_2014-09-29-13-54-38 Screenshot_2014-09-29-13-55-19

Oczywiście kupno Chromecastu tylko dla przesyłania obrazu z tabletu może być sporym wydatkiem (ponad 150 złotych), jednak jeśli już wcześniej zastanawiałeś się nad kupnem tego urządzenia, oto dodatkowy powód.

Lista urządzeń zezwalających na bezprzewodowe przesyłanie obrazu dostępna tutaj.

SMART TV

Jeżeli posiadamy telewizor wyposażony w opcję Smart TV, czyli łączenia się z Internetem, są spore szanse, że prześlemy ekran tabletu na telewizor bez dokonywania dodatkowych zakupów. Połączenie z takim telewizorem możemy nawiązać poprzez funkcję „Screen Mirroring”.

2014-10-02 10.12.30

Jak widać opcji na przesłanie obrazu na ekran telewizora jest wiele. Nawet, jeśli nasz tablet nie ma HDMI ani MHL (na przykład Nexus 7 2012), to wciąż możemy pokusić się o zakup Chromecasta, jeśli naprawdę zależy nam na tej funkcji.