iRig HD: gitarowy interface dla iPada | Tabletowo.pl

iRig HD: gitarowy interface dla iPada

Dołącz do dyskusji 0

Firma IK Multimedia, znana głównie z produkcji budżetowych akcesoriów dla mobilnych muzyków, przedstawiła niedawno światu swój nowy gitarowy interface przeznaczony do współpracy z urządzeniami firmy Apple. iRigh HD jest już drugim urządzeniem tego typu w ofercie tej firmy (wcześniejszy model nazywał się po prostu „iRig” i oferował raczej przeciętną jakość dźwięku) i z całą pewnością stanowi on rozwój w odpowiednim kierunku.

Główną cechą, która odróżnia iRig HD od jego poprzednika, jest sposób, w jaki interface łączy się z wybranym przez nas urządzeniem. Starszy model wykorzystywał do tego celu zamontowany na stałe kabel z końcówką TRRS i posiadał własne wyjście słuchawkowe. W nowszej wersji dostępne będą trzy wymienne kable: Lightning, 30-Pin oraz USB (pozwalający na podłączenie urządzenia do komputerów typu Mac) a zamiast własnego wyjścia słuchawkowego wykorzystamy to, w które wyposażony jest nasz tablet bądź telefon.

Podobnie jak jego poprzednik, iRig HD został stworzony z myślą o pracy z darmową aplikacją AmpliTube. Znajdziemy w niej symulator wzmacniacza, zestaw efektów oraz stroik gitarowy. Podstawowa wersja daje nam również możliwość nagrywania jednej ścieżki instrumentu, jednak możemy poszerzyć jej funkcjonalność do ośmiu śladów poprzez zakup wewnątrz aplikacji. Wirtualny ośmioślad nie jest jednak jedyną rzeczą, na którą możemy tutaj wydać pieniądze. Użytkownicy cierpiący na nadmiar gotówki będą mogli stopniowo poszerzać swoją kolekcję o kolejne modele wirtualnych wzmacniaczy i efektów. Za darmo będziemy mogli za to pobrać trzy alternatywne wersje aplikacji o wiele mówiących tytułach: Fender, Hendrix i Slash. Warto również nadmienić, iż AmpliTube współpracuje z zewnętrznymi kontrolerami MIDI, które można wykorzystać np. do obsługi efektów, co (jeśli oczywiście iRig HD zapewni odpowiednią jakość dźwięku) ułatwi korzystanie z tej aplikacji w warunkach scenicznych.

Niestety, jak na razie IK Multimedia nie zdecydowała się na zamieszczenie na swojej stronie internetowej próbek dźwiękowych swojego nowego urządzenia. Nie wróży to niczego dobrego, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż firma ta wciąż nie odbudowała zaufania klientów po wypuszczeniu na rynek kilku produktów o bardzo niskiej jakości. Czas pokaże, czy iRig HD okaże się „tylko” zabawką / narzędziem do ćwiczeń, czy też w przeciwieństwie do jego poprzednika będzie można z nim bez skrępowania wejść na scenę lub nawet do studia. iRig HD najprawdopodobniej trafi do sprzedaży wiosną 2013 roku. Nie jest jeszcze znana oficjalna cena urządzenia (poprzedni model kosztował niecałe 30 euro).

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona