fot. Apple

Ile warty jest iPhone XS Max? Specjaliści wycenili poszczególne podzespoły

Niejednokrotnie w internecie można spotkać się z głosami osób, które z pełnym przekonaniem wyceniają danego smartfona na nie więcej niż kilkadziesiąt złotych dodając z przekąsem, że możesz nadal dać się oszukiwać firmie X. A jak jest w rzeczywistości? Specjaliści postanowili sprawdzić, ile warty jest iPhone XS Max w częściach.

iPhone XS Max został w „najtańszej” wersji wyceniony na 1099 dolarów, choć za jego najmocniejszą wersję trzeba wydać odrobinę więcej – 1449 baksów. W Polsce ceny te kształtują się odpowiednio na poziomie 5479 złotych oraz przechodzących do legendy 7219 peelenów. Pozwólcie jednak, że w dzisiejszym artykule posługiwać będziemy się cenami amerykańskimi, bowiem to do nich przyrównano wartość komponentów smartfona.

Reklama

Specjaliści uważają, że poszczególne podzespoły iPhone’a XS Max są łącznie warte 443 dolary, co przekłada się na nieco ponad 40% obowiązującej w Ameryce ceny sklepowej. Czy to dobry wynik? Dla porównania, iPhone X podobno jest warty 395,44 dolara, co przy początkowej cenie sklepowej na poziomie 999 zielonych daje nam… niecałe czterdzieści procent. Różnica jest mniejsza niż jeden punkt procentowy, więc na dobrą sprawę można go pominąć.

Spoglądając na wykres jasne staje się, że droższa jest tak naprawdę każda część iPhone’a XS Max, chociaż o te kilkanaście centów. Jedynym wyjątkiem jest kategoria Mixed Signal/RF, gdzie gigantowi z Cupertino udało się zaoszczędzić zabójcze 0,31 dolara. To skąd wynika ta różnica między iPhonem XS Max, a X? Na 47,56 zielonego złożył się przede wszystkim droższy OLED, czego w gruncie rzeczy mogliśmy się spodziewać. Co więcej, to właśnie wyświetlacz, zaraz po procesorze, jest najdroższą składową urządzenia.

https://www.tabletowo.pl/2018/09/22/iphone-xs-max-na-ciezkich-testach-u-zacka-z-kanalu-jerryrigeverything/

Na samym końcu należy zaznaczyć to samo, o czym wspomnieli redaktorzy TechInsights przy okazji publikacji powyższych wykresów. Uwzględniają one wyłącznie komponenty i brakuje tutaj wszystkich innych składowych, takich jak odpowiednie złożenie ich do kupy, oprogramowanie, logistyka, marketing oraz R&D, czyli prace badawczo rozwojowe. Dodatkowo, niektóre z podanych wartości są zwyczajnie przybliżone ze względu na brak stosownych informacji. Można jednak z całą pewnością stwierdzić, że iPhone XS Max w produkcji nie kosztuje dziesięciu dolarów ;).

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2018/09/24/ifixit-iphone-xs-max-apple-watch-4-generacji/

źródło: TechInsights dzięki GSMArena