iPhone w końcu będzie tańszy? | Tabletowo.pl

iPhone w końcu będzie tańszy?

Dołącz do dyskusji 0

Przypomina się stary dowcip o robotniku zachwycającym się, że jachty znowu potaniały. Kiedy Apple bierze się za obniżki cen, wiedz że coś się dzieje ;)

O co tyle hałasu? Otóż Tim Cook, CEO firmy Apple, niedawno wizytował Indie w związku z możliwym przeniesieniem tam części produkcji. Indie są też kuszącym rynkiem dla Apple, któremu bardzo zależy na azjatyckich klientach.

Podczas rozmowy z dziennikarzami, Cook na pytanie, co sądzi o indyjskiej cenie iPhone’a stwierdził, że ten

jest znacznie droższy niż w USA, a oferuje mniej funkcji niż modele w USA

CEO Apple zwrócił uwagę na podatki, różnice w prawie między Indiami a USA, a także na brak niektórych rozwiązań, z których mogą cieszyć się amerykańscy użytkownicy iPhone’ów. Jego zdaniem tak wysoka cena smartfonów w Indiach wynika z podatków i dodatkowych opłat. „Nasze przychody z Indii są dużo niższe” – dodał Cook, podkreślając że mimo wysokiej ceny Apple nie zarabia wiele na sprzedaży swoich telefonów w tym kraju.

Na koniec szef Apple stwierdził, że jego firma robi wszystko, co możliwe w celu obniżenia dodatkowych opłat na iPhone’y w Indiach. Czy to się uda, to już inna sprawa, ciekawe jednak czy Apple dostrzega, że podobny problem jest z ceną iPhone’a w Europie.

Z niedawno opublikowanego raportu wynika, że iPhone najtańszy jest w USA, podczas gdy w krajach Unii Europejskiej, dzięki nakładanym podatkom jego cena wzrasta nawet do 122% (Niemcy) – 128% (Włochy). W Polsce cena iPhone’a też nie należy do niskich, nie tylko w porównaniu z zarobkami Polaków, ale np. z cenami w innych krajach.

Apple raczej nie będzie miał dużego wpływu na podatki. Firma może obniżać swoją marżę, może też grać za pomocą odświeżanych modeli – jak np. z relatywnie tanim iPhone 5SE czy urządzeniami po naprawie (refurbished). Dobrze jednak, że problem został dostrzeżony.

Źródło: NDTV, 9To5Mac

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona