fot. Apple

iPhone 8 i iPhone 8 Plus deklasują konkurencję w rankingu DxOMark Mobile

Sporo się dziś mówi o iPhone’ach 8 i 8 Plus, ale to przez to, że właśnie dziś smartfony trafiły do sklepów lub rozpoczęła się ich przedsprzedaż. W sieci znaleźć można już mnóstwo recenzji najnowszych iPhone’ów, ale tym razem poruszymy kwestię samych możliwości fotograficznych, ponieważ według opinii DxOMark Mobile są one wręcz wybitne.

Ostatnio ekipa z DxOMark nieco zmieniła kryteria oceniania aparatów w testowanych przez siebie smartfonach oraz dodała kilka nowych. Taki zabieg ma sprawić, że wyniki będą jeszcze dokładniejsze, ponieważ na przestrzeni ostatnich lat element ten mocno się zmienił i dotychczas stosowane wytyczne stały się po prostu przestarzałe i nie pozwalały już tak dokładnie i rzetelnie ocenić jakości rejestrowanych zdjęć i filmów.

W związku ze zmianami, ponownie przetestowano kilka modeli (stosując już nowe kryteria) i stworzono nowy ranking. Niektóre smartfony, jak Google Pixel, na tym skorzystały, inne z kolei, jak iPhone 7, trochę straciły. Ostatecznie jednak na ścisłym podium, z 90 punktami, uplasowały się wspomniany już Google Pixel oraz HTC U11 (który również w poprzednim zestawieniu miał 90 punktów). I do tej pory był to najlepszy wynik, ale właśnie przyszła porę na oddanie palmy pierwszeństwa komu innemu.

A konkretniej mówiąc, iPhone’om 8 i 8 Plus. Ten pierwszy uzyskał łącznie 92 punkty (93 za zdjęcia, 90 za wideo), natomiast drugi jeszcze więcej, bo aż 94 punkty (96 za zdjęcia, 89 za wideo). Na taki stan rzeczy naturalnie ma fakt, że model z „Plusem” w nazwie dysponuje podwójnym aparatem głównym z tzw. teleobiektywem. A ten element DxOMark sprawdza teraz o wiele dokładniej, co koniec końców musi przełożyć się na przyznanie większej liczby punktów. Przynajmniej za zdjęcia.

Ranking DxOMark Mobile może mieć niemały wpływ na wyniki sprzedażowe iPhone’ów 8 i 8 Plus, ponieważ jak widzicie poniżej, iPhone’y 7 i 7 Plus otrzymały – odpowiednio – 85 i 88 punktów, czyli sporo mniej niż ich następcy. Jeżeli ranking ten zobaczą – a na pewno to zrobi co najmniej część – posiadacze zeszłorocznych iPhone’ów, to mogą oni uznać, że Apple mocno ulepszyło aparaty i zdecydują się na wymianę na nowszy model.

Chyba, że poczekają na test iPhone’a X, który na 99% dostanie jeszcze więcej punktów (m.in. z uwagi na OIS w obu „oczkach”, co wyraźnie przełoży się na lepszą jakość zdjęć).

fot. DxOMark

Zastanawia mnie tylko jedno: co się stanie, kiedy ekipa DxOMark dojdzie do 100?

Źródło: DxOMark MobileDxOMark Mobile