iOS 8 – co nowego?

17 września została wypuszczona oficjalna aktualizacja systemu iOS do wersji 8. Co nowego przynosi? Czy warto aktualizować nasze urządzenia?

Reklama

Osobiście nie mogłem się doczekać, aż mój iPhone powiadomi mnie o dostępnej aktualizacji, więc zainstalowałem wersję Golden Master na 5 dni przed oficjalną premierą. Zaszło wiele zmian, na które przyszło mi trochę czekać, ale w końcu są. Myślę, że od tej pory już nigdy więcej nie będę brał pod uwagę powrotu na urządzenia z systemem Android.

iOS 8 przynosi sporo nowości zarówno dla programistów, jak również dla przeciętnego użytkownika. Nie będę pisał o tym co nowego Apple wprowadziło dla ludzi piszących aplikacje, bo oni wszyscy o tym doskonale wiedzą, a na pewno lepiej niż ja. Przede wszystkim chciałbym się skupić na tym, jakie korzyści z aktualizacji będą mieli posiadacze sprzętu z logiem jabłka. Wybiorę te według mnie najważniejsze.

Reklama

Klawiatura QuickType

 QuickType-2

Jak sama nazwa wskazuje, jest to klawiatura, która pomoże nam szybciej pisać poprzez podpowiadanie słów. Oczywiście będzie ona uczyć się naszych nawyków pisania, często używanych słów itp. po to, aby pomóc nam sprawnie i szybko pisać. Podpowiedzi będą nam oferowane na bazie poprzedniej konwersacji. Niestety ta funkcja początkowo nie będzie dostępna w języku polskim, jednak mam nadzieję, że w niedługim czasie i my będziemy mogli się tym cieszyć.

To jednak nie wszystko. Dostaniemy również możliwość pobrania z App Store innych klawiatur, jak SwiftKey, Swipe, Fleksy i tym podobnych, znanych nam z systemu Android. Wszystko to dzięki kolejnemu krokowi, na jaki Apple się zdecydowało w rozwoju swojego systemu, mianowicie – otwartości systemu (o innych wynikających z tego korzyściach wspomnę później).

Na to czekałem bardzo długo. Nareszcie będę mógł smarować palcem na ekranie mojego telefonu, zamiast „wstukiwać” pojedyncze literki. Z doświadczenia wiem, że takie pisanie jest o niebo szybsze od tradycyjnego i już z utęsknieniem wyczekuję na tę możliwość.

Wiadomości

ios8messages

Aplikacja wiadomości również doczekała się kilku nowości. Mianowicie od tej pory możemy prowadzić rozmowy grupowe poprzez iMessage. Została nam dana możliwość nadania nazwy konwersacji, dodawania do niej znajomych lub usuwania ich, opuszczenia rozmowy, ustawiania powiadomień i to na czego mi bardzo brakowało – włączenia trybu „nie przeszkadzać”. Z tej ostatniej na pewno będę często korzystać i dopiero później odczytywać wiadomości.

Dostępna będzie również opcja Tap to Talk, która da nam możliwość nagrywania notatek głosowych, krótkich filmików i robienia zdjęć podczas rozmowy, które będzie można szybko i sprawnie wysłać za pomocą prostego gestu.

Handoff

apple-handoff-ios8-continuity

Od tej pory iPhone, iPad i Mac będą powiązane, jak nigdy dotąd. Apple zawsze się stara, by ich urządzenia były jak najwygodniejsze w obsłudze i jak najlepiej ze sobą współdziałały. Mając iOS 8 i OS X Yosemite na Macu otwierają się przed nami zupełnie możliwości, dzięki Handoff – usłudze, które pozwala nam dokończyć nasze zadanie na innym urządzeniu dokładnie w tym miejscu, w którym zostało wcześniej przerwane. Oznacza to, że możemy zacząć pisanie maila na naszym Macu, a potem dokończyć go na przykład na iPhone w drodze do szkoły/pracy/domu. Albo przeglądać Internet na iPadzie, a potem przerzucić się na Maca, gdzie będzie już na nas czekać ta sama strona. Wszystko to dzieje się automatycznie, jeśli na wszystkich naszych urządzeniach jesteśmy zalogowani na to samo konto iCloud. Handoff współdziała z takimi aplikacjami jak: Mail, Safari, Pages, Numbers, Keynote, Mapy, Wiadomości, Przypomnienia, Kalendarz i Kontakty. Oprócz wyżej wymienionych, programiści również mogą wyposażać własne aplikacje w obsługę funkcji Handoff.

Powiadomienia

ios-8-notifications

Pewnych usprawnień doczekało się też centrum powiadomień, które ma być teraz w pełni interaktywne, co oznacza, że na przykład kiedy dostaniemy wiadomość, wystarczy pociągnąć górny panel w dół, aby bezpośrednio z tego miejsca odpisać. Na pewno jest to oszczędność czasu, nie musimy specjalnie otwierać Wiadomości, tym samym nie opuszczamy aplikacji, w której obecnie się znajdujemy. To samo tyczy się ekranu blokady – tam również mamy możliwość interakcji z aplikacjami, które zostały do tego przystosowane.

Kolejną zaletą większej otwartości systemu, o której miałem wspomnieć, są widżety. One również będą dostępne z poziomu centrum powiadomień, a my będziemy mogli zarządzać ich kolejnością.

Inne

1401760062-main

Wcześniej wymieniłem najważniejsze według mnie funkcje, jakie przyniesie nam iOS 8. Jednak to nie wszystko, jest ich o wiele więcej.

 • Po dwukrotnym kliknięciu przycisku Home nad aktywnymi aplikacjami pojawi nam się lista ulubionych kontaktów, gdzie możemy wybrać czy chcemy napisać do kogoś wiadomość, czy zadzwonić.
 • Nowe Spotlight pozwala nam przeszukiwać App Store, punkty POI, piosenki (te na naszym urządzeniu, jak również w sklepie iTunes), Wikipedię itp.
 • Siri również zostało usprawnione. Od tej pory ma reagować na głos, tak więc nie trzeba dotykać telefonu, aby wydać polecenie. Jednak nie będę się na tym skupiał, ponieważ Siri wciąż nie jest dostępna w języku polskim i nie wiadomo kiedy będzie.
 • Kolejną nowością jest aplikacja HealthKit, która zbiera dane z różnych akcesoriów rejestrujących naszą aktywności, np. Nike+, Nike+ Fuel Band czy innych aplikacji i składa je w całość. Dzięki temu w jednym miejscu mamy dostęp do informacji o naszym zdrowiu, a te możemy później wysłać na przykład do lekarza.
 • iCloud Drive daje nam możliwość składowania i pracy nad naszymi dokumentami w chmurze. Pliki są udostępniane na wszystkie nasze urządzenia w czasie rzeczywistym.
 • Family Sharing – od tej pory możemy dzielić się kartą kredytową, która jest połączona z naszym Apple ID. Dzięki temu wszyscy w rodzinie mogą używać jednej karty, a transakcje dzieci będą musieli potwierdzić rodzice, a to dzięki funkcji Ask to Buy. Na ich urządzeniach pojawi się do tego specjalne okienko.

Podsumowanie

Jest jeszcze kilka nowych funkcji i usprawnień, ale wydaje mi się, że te najistotniejsze wypisałem i wyjaśniłem. Jak widać iOS 8 przynosi zupełnie nowe możliwości. Osobiście wydaje mi się, że po aktualizacji polubimy nasze jabłuszka jeszcze bardziej. Chyba nie znam osoby, która jej nie zainstaluje. Kto by nie chciał korzystać z tych nowych, jakże wygodnych funkcji?

Otwartość systemu pozwoli nam cieszyć się urządzeniami Apple jeszcze bardziej. Niedługo zaczną powstawać nowe aplikacje korzystające z potencjału iOS 8 i kto wie co nowego będziemy mogli oglądać. Pozostaje nam tylko liczyć na kreatywność deweloperów i czekać na efekty.

Należy jednak pamiętać, że pierwsze wydanie systemu nigdy nie jest pozbawione błędów. Możemy spodziewać się crashowania niektórych aplikacji, których deweloperzy nie zdążyli jeszcze przystosować do nowego systemu, chociaż tych każdego dnia jest coraz mniej. Wbudowane aplikacje też czasem robią psikusy, mi się to zdarzyło kilka razy (crashowanie appki odpowiedzialnej za ustawienia). Na szczęście Apple testuje już nakładkę, ale na nią musimy jeszcze chwilę poczekać. Ja swoje urządzenie zaktualizowałem i mimo tych drobnych niedoskonałości jestem bardzo zadowolony. Na 5s zauważyłem wyraźną poprawę, jeśli chodzi o wytrzymałość baterii, natomiast słyszałem, że na iPadach bateria trzyma krócej (niestety nie miałem możliwości osobiście tego sprawdzić). Należy zastanowić się czy warto aktualizować nasze urządzenia, biorąc pod uwagę błędy, jakie może ze sobą przynieść wersja 8.0. Jak już wcześniej wspomniałem – ja mimo wszystko nie żałuję. A poprawki nadejdą prędzej czy później.

 1. Ja właśnie wróciłem do iOS 7.1.2. Powód? Nie ma możliwości wyłączenia opcji 3G i żzera mi baterię w błyskawicznym tempie. Sorki, ale w tak krótkim czasie nawet nie nacieszę się tymi funkcjami.

   1. http://youtu.be/USedCIjqWj4 – w opisie filmiku jest link do strony z .ipsw 7.1.2 (lub tutaj ten sam link: http://phonerebel.com/downgrade-ios-8-to-ios-7-1-2/)
    cały proces jest bardzo prosty, jednak zastrzegam, że stracisz wszystkie swoje dane, więc należy zrobić backup wszystkich danych do komputera, nie do iCloud, bo nie przywrócisz.
    jeśli rozumiesz angielski to sobie poradzisz, jeśli nie, tutaj kilka najważniejszych info:

    1. musisz mieć pobraną najnowszą wersję iTunes
    2. ze strony w opisie pobierasz plik .ipsw dla Twojego iPada 3
    3. po zrobieniu backupu podłączasz iPada do komputera, otwierasz iTunes i wchodzisz w swoje urządzenie (jak na filmiku)
    4. jeśli używasz systemu windows, wciskasz i trzymasz shift i lewym przyciskiem myszy klikasz na check for updates (sprawdź uaktualnienia)
    5. pojawi się okno, wybierasz plik .ipsw, który pobrałeś, potwierdzasz, że chcesz dokonać „aktualizacji” i wtedy rozpoczyna się proces

    dobrze jest mieć ok. 50% naładowanej baterii i w żadnym razie nie odłączać iPada od komputera w trakcie procesu, który trwa kilka-kilkanaście minut.

   2. http://youtu.be/USedCIjqWj4 – w opisie filmiku jest link do strony z .ipsw 7.1.2 (lub tutaj ten sam link: http://phonerebel.com/downgrade-ios-8-to-ios-7-1-2/)
    cały proces jest bardzo prosty, jednak zastrzegam, że stracisz wszystkie swoje dane, więc należy zrobić backup wszystkich danych do komputera, nie do iCloud, bo nie przywrócisz.
    jeśli rozumiesz angielski to sobie poradzisz, jeśli nie, tutaj kilka najważniejszych info:

    1. musisz mieć pobraną najnowszą wersję iTunes
    2. ze strony w opisie pobierasz plik .ipsw dla Twojego iPada 3
    3. po zrobieniu backupu podłączasz iPada do komputera, otwierasz iTunes i wchodzisz w swoje urządzenie (jak na filmiku)
    4. jeśli używasz systemu windows, wciskasz i trzymasz shift i lewym przyciskiem myszy klikasz na check for updates (sprawdź uaktualnienia)
    5. pojawi się okno, wybierasz plik .ipsw, który pobrałeś, potwierdzasz, że chcesz dokonać „aktualizacji” i wtedy rozpoczyna się proces

    dobrze jest mieć ok. 50% naładowanej baterii i w żadnym razie nie odłączać iPada od komputera w trakcie procesu, który trwa kilka-kilkanaście minut.

   1. Ja uzywam windows phone ktory jest chyba najbardziej zamkniety :) Nazywajmy po prostu rzeczy po imieniu, ios nigdy nie byl otwarty i pewnie nie bedzie

 2. Na iPadzie bateria działa tak samo jak wcześniej. Czasami tablet ma ewidentne problemy z wi fi na częstotliwości 5 GHz. Zakładka ustawienia działa idealnie. Aparat zdecydowanie poprawiony. Safari generalnie zamulone na maksa, wole korzystać z chrome bo safari w nowej wersji to nieporozumienie.

 3. Haha, ale nowości, w 90% zerżnięte z androida.
  No i trochę w związku z tym chciałbym wiedzieć dlaczego Pan Jakub Zięba nigdy więcej nie będzie brał pod uwagę powrotu na urządzenia z systemem Android ??

  1. Nie wracam na Androida, bo mi po prostu nie odpowiada. Pół roku używałem Nexusa 5 i już po 3 miesiącach miałem dość. Wcześniej przez 1,5 roku byłem szczęśliwym posiadaczem iPhone’a 4 i gdyby nie starość i to, że chodził wolno, dalej bym go używał. N5 jest piekielnie szybki, jak wgrałem SlimKat’a i podkręciłem procesor to już w ogóle nie miał równych. Ale jeśli chodzi o moje potrzeby – iPhone wygrywa. Nie chcę się rozpisywać w komentarzu, ale ujmując to najprościej – Android nie jest dla mnie.

 4. Ja zaktualizowałem mojego iPada mini retina i jestem średnio zadowolony,sporo błędów które wkurzają nawet sporadyczne zacięcia no i niektóre apki mi często wywala ,czekam na iOS 8.1

 5. Nie radzę instalować tego na iPhone 4S. Większe lagi niż 7.1.2, błędy podczas zamykania kilku aplikacji jednocześnie, lagi w animacjach, podczas odbierania połączenia zauważalne opóźnienie reakcji telefonu. Telefon świetny ale oprogramowanie skrojone na mocniejsze sprzęty.

 6. wow…znaczy ze jak nie bylo podzialu ekranu to go nie ma…plus ta cholerna tendencja safari do mrozenia stron nie przegladanych a potem ponownego ich wczytywania….paranoja,gdy zasieg skacze (3g-4g) czy jak sa problemy z wifi

  NO ALE FAKT IOS to nie KOMP.STARY ALE ZAWSZE JARY
  aaaaa mialo byc tak post-PC :P

  Apple jedynie czym sie broni to jakoscia jak i marka/snobizmem…tyle zostalo

  1. zeby nie bylo sam uzywam ip5 czy tez ipada ale pare rzeczy doprowadza mnie do furii….a mogloby byc tak pieknie malym kosztem producenta!

 7. Co do czekania na ten update to się zgadzam, też czekałem, reszta to jakieś bzdury.
  Żeby nie było, nie jestem hejterem fanbojów, sam posiadam 5s i ipada2. Po przesiadce z
  galaxy s3 brakowało mi tylko klawiatury SwiftKey i diody led (tak, wiem wiele innych fajnych ma s3 np. smart stay, ale najbardziej mi brakowało tych 2). Wiadomo diody się nie doczekam, ale na klewe to czekałem. QuickType nie podpowiada po polsku, SwiftKey jest, ale na nasz pakiet językowy trzeba poczekać, wiadomo – prędzej czy później będzie.

  Co do otwartości liczyłem, że w końcu w centrum sterowania (czy jak to się te cholerstwo zwie) pojawi się w końcu wł/wył dane komórkowe (3g/LTE)
  a gdzie tam… jak nie było tak nie ma. Znów 0 możliwości kostumizacyjnych, może wigdet będzie?
  Słitaśne nagrywanie i wrzucanie foteczek jednym miźnięciem tylko z innymi ajfonowcami. Handoff chyba tylko od ipada 4 w góre. etc.. etc…

  Kończąc te moje gorzkie żale, nie mogę się doczekać jailbreaka. Po nim można się mierzyć z androidem. Bez JB to jakby mieć super auto bez paliwa.

 8. QUICKType na 5s nie ma, nie wiem dlaczego. szkoda bo to fajna sprawa. ogólnie jeśli ktoś nie ma 16 gb pojemności w 5s. to polecam zainstalować system. fajnie sie korzysta telefon z szybkości nie stracił. nie ma ścin w grach nawet tych które nie są przystosowane pod ios8 .
  wszystko ok . tylko ten quicktype. :c

 9. Zainstalowalem toto na iPad 2 i nikomu nie polecam. Lagi to już wiemy. Niestety system nie działa poprawnie, kłopoty ze stronami opartymi na bazach danych w safari. Wróciłem do siedem.

 10. Z tego co tu czytam, to Apple zafundowalo uzytkownikom stary numer uwalajac aktualizacja starsze urzadzenia. Ale grunt, ze wyszla aktualizacja, prawda? To ja juz wole brak aktualizacji androida. Lepszy starszy system, ale dzialajacy plynnie( no chyba, ze ma sie samsunga:-)).

 11. Rozpoczynam wątek dla hejterów :P Głosujemy jak szybko Apple wyda kolejną łatkę dla iOS 8. Dla iOS 7 pierwsza poprawka 7.0.1 pojawiła się już dzień po premierze a 7.0.2 w 7 dni :)
  Obstawiam, że w przeciągu tygodnia od premiery 8 pojawi się poprawka :) A do końca roku będą ze 4 :D

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama