iOS 7 oficjalnie zaprezentowany. Nowy wygląd i zupełnie nowe funkcje systemowe!

Jesteśmy już po konferencji firmy Apple, w San Francisco. Jeszcze kilka godzin temu wspólnie zastanawialiśmy się czy to właśnie dziś Gigant z Cupertino zdecyduje się zaprezentować światu najnowszą wersję swojego oprogramowania iOS 7. Teraz, kiedy już wszystko jasne, możemy śmiało odetchnąć z ulgą i odpowiedzieć sobie – jest dobrze.

System iOS 7 został oficjalnie przedstawiony podczas WWDC 2013 i trzeba przyznać głośno i wyraźnie, że jest to pierwsza tak drastyczna zmiana w działaniu tejże platformy od 2007 roku, kiedy to na rynku pojawił się pierwszy iPhone. Nowe oprogramowanie wprowadza w środowisko urządzeń mobilnych znaczące zmiany między innymi w ogólnym wyglądzie interfejsu użytkownika, czego przykładem są np. odświeżone ikony systemowe czy animowane tapety pulpitu, podobne do tych znanych z Androida. Jednak na tym się nie kończy.

Bardzo dobrym ruchem ze strony Amerykanów jest wprowadzenie funkcji Control Center. Dzięki jej zastosowaniu poprzez wysunięcie specjalnego paska narzędzi u dołu ekranu otrzymamy błyskawiczny dostęp do takich opcji, jak WiFi, Bluetooth, Tryb samolotowy, czy blokada obracania ekranu. Za pomocą pasków dostosujemy również głośność urządzenia oraz poziom jasności wyświetlacza. Apple wprowadziło również opcję „latarki”, co wzbudza nie lada zaskoczenie, gdyż do tej pory tego typu funkcje otrzymywaliśmy wyłącznie za pośrednictwem niezależnych aplikacji dostępnych w AppStore.

Kolejnym elementem, o którym nie sposób zapomnieć jest zwiększona wielozadaniowość nowej platformy. W krótkich słowach oznacza to, że system automatycznie weryfikuje jak często i w jakich porach korzystamy z danych aplikacji, by móc później uruchamiać je do działania w tle. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że jeśli przykładowo korzystamy regularnie z Facebooka, takie zastosowanie pozwoli być nam cały czas na bieżąco z wydarzeniami, pojawiającymi się na naszym profilu w serwisie społecznościowym.

Dobrą nowiną dla użytkowników systemu iOS jest również odświeżony wygląd przeglądarki Safari. Popularne narzędzie do surfowania po witrynach WWW zostało wzbogacone w pełnoekranowy interfejs, nowy widok otwartych kart, których możemy otwierać teraz nielimitowaną ilość oraz tryb „dla dzieci i rodziców”.

Na warsztat wzięto również funkcję aparatu, wzbogacając ją w dodatkowe filtry artystyczne, dzięki czemu uatrakcyjnimy nasze fotografie w zaledwie kilka sekund. Błyskawicznie, jednym przesunięciem palca możemy również przechodzić pomiędzy różnymi trybami panoramy, HDR czy filmowania. Zmianie poddano również opcje katalogowania zdjęć w galerii. W nowym iOS 7 wszystkie zdjęcia zostaną posegregowane według daty ich wykonania lub lokalizacji, w której powstały.

Kolejnym ukłonem w kierunku użytkowników iPhone’ów i iPadów jest automatyczna aktualizacja aplikacji w sklepie AppStore. Już teraz nie będzie potrzeby zawracania sobie głowy wyskakującymi komunikatami o aktualizacji danego oprogramowania. AppStore zrobi to za nas samoczynnie.

Warto wspomnieć także o AirDrop. Jest to zupełnie nowa funkcjonalność, która pozwoli użytkownikom urządzeń marki Apple na dzielenie się takimi materiałami, jak zdjęcia, dokumenty, czy innego typu pliki. Wystarczy by wybrane urządzenia znajdowały się w odpowiednio bliskiej od siebie odległości.

Dobra informacja dla kierowców. Jeśli posiadacie odpowiednio nowoczesny samochód, istnieje możliwość podłączenia swojego urządzenia mobilnego pod komputer pokładowy. Pozwoli to na wyświetlenie pełnej zawartości pulpitu na ekranie monitora w samochodzie, a resztę zrobi już za nas nasz wirtualny asystent Siri. Możemy korzystać np. z opcji wykonywania połączeń głosowych, nawigacji czy odtwarzacza muzycznego.

Oprogramowanie iOS 7 pojawi się oficjalnie jesienią bieżącego roku, w postaci zwykłej aktualizacji systemowej. Nowa platforma dostępna będzie dla takich urządzeń, jak iPhone 4, iPhone 4S i iPhone 5. W przypadku tabletów pod uwagę wzięto iPady drugiej generacji oraz nowsze, iPady Mini oraz iPody Touch.