iOS 12 (fot. Apple)

iOS 12 zainstalowany jest już na 75% wszystkich sprzętów Apple z iOS

Gdyby Apple miało pretekst, z pewnością uderzyłoby tymi statystykami w Google. iOS nie można jednak porównywać w tej kwestii do Androida, ponieważ koncern z Cupertino ma o wiele łatwiejsze zadanie – wszakże tylko on produkuje urządzenia z tym systemem, więc ma nad nim 100% kontrolę. Amerykanie mimo wszystko mają się czym pochwalić, gdyż iOS 12 kontroluje już ~75% wszystkich sprzętów z iOS na pokładzie.

iOS 12 został zaprezentowany podczas konferencji WWDC 2018 i od razu deweloperzy mogli pobrać jego betę. Publiczne beta testy rozpoczęły się natomiast po trzech tygodniach. Na oficjalne udostępnienie stabilnej wersji najnowszego systemu Apple trzeba było z kolei poczekać do połowy września 2018 roku, czyli około trzy miesiące. Po sześciu tygodniach pojawiła się kolejna aktualizacja, do iOS 12.1 (a nieco wcześniej była jeszcze do iOS 12.0.1).

Reklama

Według najnowszych danych, aktualnie pod kontrolą iOS 12 pracuje już ~75% wszystkich sprzętów Apple z systemem iOS. Całkiem sporo, bo ~20%, ma na pokładzie iOS 11. Starsze wydania łącznie znajdują się na ~5% urządzeń. To naprawdę duże osiągnięcie, ponieważ poprzednia wersja systemu po takim samym czasie była zainstalowana na zaledwie 59% wszystkich iPhone’ów, iPadów i iPodów (najprawdopodobniej jednak dlatego, że producent niespecjalnie się do niej przyłożył i znajdowało się w niej mnóstwo błędów).

iOS 11 potrzebował aż siedmiu miesięcy, aby dobić do 75% – udało mu się to dopiero w kwietniu 2018 roku. Widać więc, że tym razem system jest o wiele bardziej dopracowany, skoro użytkownicy nie mają takich oporów, aby go zainstalować. iOS 10 radził sobie nieco żwawiej, gdyż próg 76% osiągnął w styczniu 2017 roku, ale nadal iOS 12 wypada pod względem tempa adopcji nieporównywalnie lepiej.

Źródło: Mixpanel przez Phone Arena