Starlink – internet z satelity od Elona Muska do zamówienia w Polsce. Ceny? Kosmiczne

Starlink, czyli satelitarny internet od SpaceX, jest już dostępny na zamówienie do Polski. Tak jak się spodziewaliśmy, tego typu usługa nie może być tania. Poznaliśmy ceny.

Reklama

Kosmiczny internet SpaceX

Elon Musk obrał sobie za cel uruchomienie usługi oferującej satelitarny dostęp do internetu lata temu. Konsekwentnie dążył do tego celu, wynosząc na orbitę dziesiątki niewielkich satelitów Starlink, widocznych czasem na nocnym niebie w postaci sznura jasnych punktów. To one odpowiadają za umożliwianie dostępu do sieci w miejscach, w których wszystkie inne sposoby zawodzą.

Jak na razie, liczba użytkowników internetu Starlink przekracza 10 tysięcy. To głównie klienci z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdyż dla nich usługa była dostępna już wcześniej. My w Europie, mamy do czynienia jedynie z planem uruchomienia usługi pod koniec 2021 roku. Wszelkie wpłaty dokonane na konto SpaceX związane ze Starlinkiem są więc rodzajem depozytu. Satelitarny internet równie dobrze może ruszyć później.

To nie będzie tania zabawa

Elon Musk, tłumacząc poziom cen dostępu do satelitarnego internetu podkreślał, że wynika on z kilku prostych zasad przyjętych już na samym początku. Twórca Starlinka chciał, by ceny były na całym świecie identyczne, nieznacznie modyfikowane przez lokalne prawo i podatki. Jak więc będą się one przedstawiać w Polsce?

Jak podaje nasz siostrzany portal oiot.pl, lista wydatków dla osób chcących przetestować technologię Starlink, przedstawia się następująco:

  • 2269 złotych – na poczet sprzętu do odbioru sygnału
  • 276 złotych – za dostawę tego sprzętu
  • 449 złotych – jako opłata początkowa za pierwszy miesiąc korzystania z usługi
Starlink ceny fot. Starlink

Abonament internetowy Starlink każdego miesiąca będzie kosztował klienta 449 złotych. Szybkość przesyłu danych waha się obecnie między 20-150 Mb/s. W tej cenie, z pewnością nie jest to żadna okazja dla osób, które mają dostęp do światłowodu czy internetu mobilnego, ale trzeba przecież pamiętać, że SpaceX nie kieruje swojej oferty do tych, którzy mają wygodny dostęp do sieci ze swojego miejsca zamieszkania.

Jeśli chcielibyśmy zamówić zestaw startowy Starlink, to można to zrobić po zarejestrowaniu się na stronę Starlink.com.