Inteligentny głośnik Facebooka jeszcze długo poleży w szafie. Wszystko przez aferę z Cambridge Analytica | Tabletowo.pl

Inteligentny głośnik Facebooka jeszcze długo poleży w szafie. Wszystko przez aferę z Cambridge Analytica

Dołącz do dyskusji 0

W Facebooku postanowiono, że nowe produkty firmy, czyli inteligentne głośniki, które miały zostać zaprezentowane w maju, będą musiały jeszcze trochę poczekać na swoją premierę. I nie chodzi o to, że nie są gotowe do użytku czy trzeba popracować jeszcze nad ich funkcjami. To ludzie nie są gotowi przyjąć pod swój dach urządzenia, które w ich mniemaniu będzie ucieleśnieniem szpiegującej natury Facebooka.

Obawy przed złym wykorzystaniem prywatnych danych wzmocniły się po złamaniu zasad bezpieczeństwa Facebooka przez Cambridge Analytica, a dokładniej po nagłośnieniu tego incydentu przez media. Od tego czasu opinia publiczna krytycznie odnosi się do polityki prywatności w sieciach społecznościowych, a tego przejawem jest trend usuwania facebookowych kont, do którego dołączył założyciel WhatsAppa, Elon Musk czy nawet niektóre firmy działające w Polsce.

Klimat zmienił się więc dla Facebooka na niekorzystny, i w tym momencie radosne promowanie inteligentnego głośnika od Marka Zuckerberga mogłoby szybko przeistoczyć się w antyreklamę serwisu. Co prawda Facebookowi daleko do bankructwa, ale nierozważne decyzje biznesowe – a taką na pewno byłaby premiera inteligentnych głośników analizujących rozmowy ludzi w ich domach – mogłyby ciągnąć się za serwisem jeszcze długo po zakończeniu akcji związanych z Cambridge Analytica.

Nowy sprzęt Facebooka miał rzekomo pojawić się na majowej konferencji firmy, ale wobec zamieszania związanego z mediami społecznościowym i niewłaściwym użyciem danych niemal 50 mln ludzi, plany dotyczące inteligentnych głośników muszą być odłożone na nieco późniejszy czas. Firma ma nadzieję, że uda się jej zaprezentować urządzenia jeszcze w tym roku, jeśli tylko pożar związany z naruszeniami prywatności danych zostanie dokładnie ugaszony.

Rzecznik Facebooka nie udzielił w tej sprawie komentarza.

Smartgłośniki Facebooka mają przypominać urządzenia od Amazonu: Echo Show z ekranem i inteligentnym asystentem był w pewnym sensie wzorem dla Zuckerberga. Podobnie wyobrażamy sobie sprzęt od społecznościowego giganta, ale na jego premierę przyjdzie nam najwyraźniej jeszcze długo poczekać.

Fiona i Aloha będą inteligentnymi głośnikami od Facebooka. Aż strach myśleć, ile danych zbiorą

źródło: Bloomberg

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona