Inteligentne lusterko wsteczne od Xiaomi? Proszę bardzo! Oto Xiaomi Mi Smart Rearview Mirror 15
Xiaomi Mi Smart Rearview Mirror (fot. Xiaomi)

Inteligentne lusterko wsteczne od Xiaomi? Proszę bardzo! Oto Xiaomi Mi Smart Rearview Mirror

Wkrótce nie będzie już takiej rzeczy, której Xiaomi by nie wyprodukowało – czy to pod własnym, czy pod należącym do jakiejś marki-córki logo. Lusterko wsteczne to jednak dla tej firmy nie pierwszyzna, lecz właśnie na rynek trafiło nowe, Xiaomi Mi Smart Rearview Mirror.

Urządzenie – bo to coś więcej niż tylko lusterko wsteczne – wyposażono w wyświetlacz o przekątnej 6,86 cala i rozdzielczości 1280×480 pikseli, co przekłada się na 199 ppi. W środku siedzi czterordzeniowy procesor MT8665 1,5 GHz, jest też slot na kartę micro SD o minimalnej pojemności 16 GB i maksymalnej 64 GB (producent zaleca nośniki co najmniej Class 10).

Xiaomi Mi Smart Rearview Mirror dysponuje również aparatem z sensorem Sony IMX291, przysłoną f/1.8 i kątem widzenia 150°, który posłuży także jako wideorejestrator (materiały nagrywane są w 1080p). Użytkownik może też dokupić drugą kamerkę i umieścić ją na tyle samochodu – dzięki specjalnym algorytmom, będzie ją mógł wykorzystywać jako inteligentną kamerę cofania, która pomoże idealnie naprowadzić auto na miejsce parkingowe.

Inteligentne lusterko wsteczne od Xiaomi? Proszę bardzo! Oto Xiaomi Mi Smart Rearview Mirror 16
Xiaomi Mi Smart Rearview Mirror (fot. Xiaomi)

Xiaomi Mi Smart Rearview Mirror wyposażono w więcej niż wystarczający zestaw modułów. Na pokładzie znalazły się Bluetooth 4.0, dwuzakresowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n 2,4 Ghz i 5 GHz, 4G LTE, GPS, Glonass i BeiDou – niejeden smartfon nie może się takim pochwalić ;) Do tego są też czujniki: przyspieszenia, żyroskop, pola magnetycznego i światła oraz transmiter FM.

Wbudowany akumulator ma pojemność 470 mAh i ładuje się go przez zapalniczkę (maksymalnie 5V 2A). Całość ma wymiary 303,8×75,8×15,6 mm.

Inteligentne lusterko wsteczne od Xiaomi? Proszę bardzo! Oto Xiaomi Mi Smart Rearview Mirror 17
Xiaomi Mi Smart Rearview Mirror (fot. Xiaomi)

Dlaczego jednak Xiaomi Mi Smart Rearview Mirror jest inteligentne? Ano dlatego, że można mu wydawać komendy głosowe i poprosić m.in. o wskazanie drogi do wybranego miejsca, włączenie piosenki z jednego z serwisów lub rozpoczęcie nagrywania wideo. W ten sam sposób da się także włączyć radio, a nawet zadzwonić do kogoś. Zestaw sensorów przy współpracy z obrazem z kamery i specjalnym oprogramowaniem ma z kolei z wyprzedzeniem uprzedzać kierowcę o możliwej kolizji lub koniecznym manewrze (np. zmianie pasa). Natomiast w sytuacji, kiedy już dojdzie do wypadku, nagranie automatycznie jest zachowywane i chronione przed nadpisaniem.

Cenę Xiaomi Mi Smart Rearview Mirror ustalono na 999 juanów, tj. równowartość ~530 złotych. Nie da się ukryć, że to spora kwota, lecz urządzenie oferuje mnóstwo udogodnień i według mnie jest warte tych pieniędzy. Z drugiej strony, jego cały potencjał wykorzystają raczej tylko Chińczycy, ponieważ z myślą właśnie o tym rynku został stworzony ten produkt. Nam nie pozostaje nic, jak tylko uznać go za ciekawostkę.

Źródło: Xiaomi