Intel stawia pierwszy krok w kierunku łączności 5G i pokazuje swój modem dla urządzeń mobilnych

Coraz częściej możemy usłyszeć o rozwoju łączności 5G i jest szansa, że będziemy słyszeć o niej jeszcze więcej – a to wszystko dzięki Intelowi i jego pierwszemu modemowi Intel XMM 8060. Jest to pierwszy modem tego producenta obsługujący 5G.

Nowy modem Intel XMM 8060 ma zostać udostępniony producentom smartfonów w połowie 2019 roku. Pierwsze urządzenia z produktem Intela powinny pojawić się na rynku już na początku 2020 roku. Wszystko wskazuje więc na to, że nowa technologia transmisji danych nie jest już tak odległą przyszłością jak mogłoby się to wydawać. Samo zaangażowanie firmy Intel świadczy o jej świadomości potencjału, jaki drzemie w łączności 5G.

Wielkie ambicje Intela, a realne szanse na podbicie rynku

XMM 8160 ma być używany nie tylko w smartfonach, komputerach, ale też w wielu innych urządzeniach, umożliwiając transmisję na poziomie 6 gigabitów na sekundę. Myślę, że rzeczą oczywistą, ale warto o niej wspomnieć, jest to, że modem będzie współpracował zarówno z 4G, 3G oraz 2G. Prędkości na poziomie gigabitów na sekundę raczej nie znajdą odzwierciedlenia w rzeczywistości – przynajmniej na razie, a jeśli już, to tylko na małą skalę. Patrząc choćby na możliwości LTE, oraz na to, co dają nam operatorzy, dość chłodno spoglądam na możliwości 5G. Technologia ta będzie potrzebować lat, żeby się upowszechnić.

Konkurencja w postaci wcześniej wspomnianego Qualcomma współpracuje między innymi z producentami takimi jak Sony, LG, Oppo, HTC, Asus, Xiaomi, czy OnePlus, oferując im modem Snapdragon x50 5G NE. Giganci tacy jak Huawei i Samsung pracują natomiast nad własnymi rozwiązaniami. Intel musi więc przekonać do siebie ogromne marki – choć nie jest to firma, która nie ma klientów – dostarcza ona w końcu modem Intel XMM 7560 firmie Apple, która montuje go w swoich najnowszych urządzeniach (iPhone XS i XR) i wszystko wskazuje na to, że skorzysta z rozwiązań tego producenta również w kolejnych.

A jaka jest Wasza opinia o rozwoju sieci 5G? Czy może wciąż czekacie na pojawienie się w Waszej miejscowości technologii LTE? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach.

Źródło: theverge.com