Intel ogłasza gotowość na erę 5G

Sieć 5G i nadchodzące wraz z nią wyzwania to dla producentów nie lada przedsięwzięcie, wymagające podjęcia szeregu prac przygotowawczych i dostosowania posiadanych technologii do nowych wymogów, gdzie przepustowość i prędkość łącza są znacznie większe, niż było to dotychczas. Jedną z największych firm pracujących nad technologią 5G jest Intel, który właśnie pochwalił się swoimi osiągnięciami w tym zakresie.

5G – wyzwanie goni wyzwanie

Rozwój sieci 5G jest nierozerwalnie powiązany z innymi, kluczowymi gałęziami rozwoju współczesnych technologii. Odbywa się on równocześnie ze wzrostem na znaczeniu rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję, lawinowym zwiększeniu ilości urządzeń łączących się z siecią (pojazdy, smart miasta, internet rzeczy itp)., czy przeniesieniu większości obliczeń dotychczas wykonywanych lokalnie, do wysokowydajnych chmur, gdzie za ich przetworzenie odpowiadają dedykowane serwery.

Prawdziwą sztuką jest sprostać wszystkim tym wyzwaniom razem wziętym, dlatego Intel dostarcza infrastrukturę dla każdego etapu funkcjonowania nowoczesnej sieci – od serwerów w centrach danych po moduły łączności użytkowników końcowych. Sprostaniu współczesnym wyzwaniom mają pomóc autorskie technologie, takie jak procesory Intel Xeon Scalable drugiej generacji, potrafiące korzystać ze sztucznej inteligencji, czy karty sieciowe wykorzystujące łączność 5G.

fot. Intel

Potęga w wirtualizacji

Po stronie serwerów obsługujących sieć, jednym z najważniejszych zagadnień jest obecnie wirtualizacja procesów. Jej rozwój przebiegał wprost błyskawicznie. Sama technologia zdefiniowana została w 2013 roku, by już w 2019 roku wykorzystywało ją około 50% najważniejszych procesów sieciowych. Do 2024 roku będzie to więcej niż 80%, co pozwala sobie wyobrazić, o jak dynamicznym tempie rozwoju mówimy. Za obsługę procesów rdzeniowych odpowiadają technologie Intela, takie jak procesory Xeon, Xeon Scalable czy Agilex.

fot. Intel

Bezkresne grono odbiorców końcowych

Jeszcze do niedawna internet dostarczany był głównie do komputerów domowych i tych pracujących w firmach. Sytuacja zmieniła się kilka lat temu, wraz ze skokowym wzrostem popularności technologii mobilnych, zwłaszcza smartfonów i tabletów, z których dzisiaj korzystamy częstokroć chętniej, niż z komputerów stacjonarnych czy laptopów. Obecnie w dostęp do sieci wyposażane są coraz to nowe urządzenia: samochody, czujniki, detektory, komunikacja miejska, a coraz częściej całe miasta, budynki czy linie produkcyjne podłączane są do internetu rzeczy.

Intel Ethernet 700 Series XXV710-DA2T z HW-Enhanced PTP (fot: Intel)

Wszystkie te sprzęty należy wyposażyć w odpowiednie moduły łączności, które również produkuje Intel. Przykładem mogą być tutaj karty sieciowe serii 700, gotowe na korzystanie z dobrodziejstw łączności 5G. Znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest szybka i bezpieczna transmisja danych czy płynny streaming wideo wysokiej rozdzielczości, jak chociażby w zakładach przemysłowych, służbach ratunkowych i instytucjach finansowych.

Technologie jutra są już tuż tuż, na wyciągnięcie ręki, a dzięki działaniom takim jak te podejmowane przez firmę Intel, skorzystamy z nich już wkrótce.

Źródło: Intel