Intel chce sprzedać kilka tysięcy swoich patentów. Zgadnijcie, kto może je kupić

Niewątpliwie najpopularniejszymi smartfonami z procesorami Intela były te od Asusa (w tym Asus ZenFone 2), jednak Tajwańczycy dość szybko z nich zrezygnowali na rzecz chipów od konkurencyjnych firm. Amerykańskie przedsiębiorstwo wycofało się z tego segmentu i teraz próbuje sprzedać kilka tysięcy patentów, które zainteresowany będzie mógł wykorzystać w układach do swoich urządzeń.

Pod koniec czerwca 2019 roku pojawiły się informacje, według których Intel przygotowywał się do przeprowadzenia aukcji – podczas niej pod młotek miało pójść ponad 8500 patentów, z czego 6000 związanych ze standardami komórkowymi 3G, 4G i 5G, a kolejnych 1700 z szeroko pojętą technologią implementacji łączności bezprzewodowej.

Reklama

Według najnowszych doniesień, Intel prowadzi „ekskluzywne” rozmowy z jednym podmiotem, aczkolwiek nikt postronny nie zna jego nazwy. Istnieją jednak uzasadnione podejrzenia, że jest nim Apple, bowiem koncern z Cupertino podobno chce opracować swój własny modem do obsługi łączności komórkowej, aby uniezależnić się od zewnętrznych dostawców tego podzespołu. Analitycy są zdania, że mógłby on być gotowy w 2022 lub 2023 roku, aczkolwiek sam producent jest mniej optymistyczny – nie spodziewa się stworzyć go przynajmniej do 2025 roku.

Jak widać, jest to dość odległa wizja – aktualnie sytuacja wygląda tak, że Apple podpisało porozumienie z Qualcommem na dostawę modemów 5G do iPhone’ów, gdyż Intel zdecydował się wycofać z tego segmentu, dzięki czemu jego rodzimy konkurent jest w tej kwestii ustawiony na kilka lat.

Amerykańskie przedsiębiorstwo rozważa też sprzedaż niemieckiego oddziału odpowiedzialnego za modemy i podobno Apple jest zainteresowane jego kupnem – wraz z całą armią zatrudnionych tam inżynierów. Niewykluczone, że koncern z Cupertino od razu kupi jednostkę w Niemczech oraz wszystkie patenty związane z łącznością, które chce sprzedać Intel.

Takie posunięcie znacznie ułatwiłoby Apple stworzenie własnego modemu 5G, które w niedalekiej przyszłości całkowicie zastąpią modemy 4G. Sieć nowej generacji jest bowiem sukcesywnie rozbudowywana i za jakiś czas stanie się tak powszechna, jak obecnie sieć 4G LTE.

Źródło: iam przez MacRumors; The Information przez MacRumors