Instagram dodaje nowe funkcje dla osób z wadami wzroku

Instagram to niezwykle popularny serwis społecznościowy. Od teraz będzie również bardziej przyjazny osobom z wadami wzroku. Zorientowana na udostępnianie zdjęć sieć społecznościowa ogłosiła dziś dwie nowe funkcje, które pozwolą m.in. odczytać opisy zdjęć wygenerowane przez sztuczną inteligencję czy przygotować niestandardowy tekst do opisu zdjęcia.

Opisy te, znane jako „tekst alternatywny”, są szeroko stosowane w Internecie i będą teraz wbudowane w Instagrama. Użytkownicy będą mogli wprowadzać własne opisy zdjęć, dzięki czemu osoby słabo widzące, bądź niewidome. używające czytników ekranu – oprogramowania opisującego elementy wyświetlane na ekranie – będą mogły usłyszeć je głośno podczas przeglądania kanału, przeglądania strony lub w trakcie wizyty na danym profilu.

Reklama

Jeśli użytkownik nie wprowadzi takiego opisu, Instagram automatycznie rozpozna, co znajduje się na zdjęciu, korzystając z technologii rozpoznawania obiektów. Następnie odczyta zautomatyzowany opis zdjęcia na głos w momencie, w którym będzie ono przeglądane. Teksty alternatywne nie będą widoczne pod naszymi zdjęciami, a użytkownicy będą musieli przejść do ustawień zaawansowanych zdjęcia, aby go wprowadzić.

https://www.tabletowo.pl/2018/11/22/nowy-wyglad-profilu-na-instagramie/

Instagram nie jest pierwszą usługą mediów społecznościowych umożliwiającą korzystanie z funkcji dostępności dla osób z wadami wzroku. Zarówno Twitter, jak i Facebook od lat oferują opcje ułatwień dostępu, w tym funkcję deskryptora obrazu.

Źródło: The Verge