Close up of a woman using a computer

Kiedy logujesz się do banku, zachowuj się normalnie. ING wprowadza weryfikację behawioralną

Bezpieczeństwo w bankowości to podstawowa sprawa. Dlatego ING Bank Śląski będzie teraz sprawdzał, w jaki sposób komunikujesz się komputerem lub smartfonem podczas logowania na swoje konto. Ma to ułatwić rozpoznanie oszustów.

Weryfikacja behawioralna? A co to takiego?

ING określa to jako nowy sposób wspierający systemy bezpieczeństwa banku podczas próby wykonania transakcji przez użytkownika, który zalogował się na swoje konto. Analizuje ona interakcje użytkownika z komputerem lub urządzeniem mobilnym. O jakie zachowania chodzi?

System będzie „przyglądał się”, jak poruszamy kursorem myszy oraz jak dynamicznie wpisujemy tekst na klawiaturze. Oprócz tego sprawdzi, jak przewijamy ekran, jak często klikamy myszką w jakiś element interfejsu czy jak trzymamy smartfon. Innymi słowy, nie chodzi o dane dotyczące tego, komu robimy przelew, ale jak to robimy. Ten zestaw cech powinien układać się stopniowo w behawioralny profil użytkownika, który trudno będzie podrobić przez kogoś obcego.

Bank nie precyzuje, co dokładnie się stanie, kiedy wykryje wzór rażąco odmienny od utworzonego profilu zachowań. Na razie jest to testowy program, do którego nikt nie jest zmuszony przystępować. Użytkownicy Mojego ING, są jedynie zapraszani do wypróbowania nowego sposobu zabezpieczeń – nie jest to standard odgórnie narzucany przez bank.

Nowość komentuje Tomasz Chmielewski, Główny Ekspert DigitalEcosystem w ING Banku Śląskim:

„Bezpieczeństwo w bankowości internetowej jest kluczowe dla klientów, dlatego stale rozwijamy mechanizmy wspierające bezpieczne bankowanie. Od kilku tygodni zapraszamy użytkowników Mojego ING, aby wyrazili zgodę na zbieranie danych przez bank, w ramach weryfikacji behawioralnej. Dzięki temu wkrótce będziemy mogli w dodatkowy sposób zabezpieczać wykonywane transakcje oraz dostęp do bankowości internetowej. W ten sposób będziemy przeciwdziałać podszywaniu się osób trzecich pod użytkowników Mojego ING.”

Być może za jakiś czas weryfikacja behawioralna zostanie na stałe włączona do systemu zabezpieczeń kont bankowych jako jeden z jego elementów. Na ten moment okazuje się przydatną ciekawostką.

 

źródło: informacja prasowa