fot. Pexels

Tak szybkiego internetu nie ma nikt inny w Polsce – INEA rozpędziła swój światłowód do 10 Gbit/s!

Dzięki rozwojowi technologii i ogromnym inwestycjom użytkownicy mają dostęp do coraz szybszego internetu szerokopasmowego. Za sprawą kilku dostawców powoli upowszechnia się światłowód, jednak właśnie INEA wyszła na prowadzenie, ponieważ zaoferuje swoim klientom internet o prędkości do 10 Gbit/s!

Ostatnio Orange i UPC rozpędziły swój internet światłowodowy do 1 Gbit/s i wydawało się, że to aktualne maksimum, jakie można osiągnąć przy obecnie dostępnej infrastrukturze. W tym miejscu warto jednak dodać, że T-Mobile podpisało umowę z Orange, na mocy której będzie mogło świadczyć usługi swoim klientom, wykorzystując infrastrukturę Pomarańczowego. Netia także oferuje internet światłowodowy, aczkolwiek w przypadku tego dostawcy maksymalna prędkość to 900 Mbit/s.

Dzisiaj INEA wszystkich zaskoczyła, ponieważ ogłosiła, że dołącza do swojej oferty internet o prędkości do 10 Gbit/s. Niespodzianka jest tym większa i milsza, że obecnie z podobnego rozwiązania mogą korzystać jedynie mieszkańcy Szwajcarii oraz pojedynczych miast w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Korei Południowej i Singapurze. Możemy więc poczuć się doprawdy wyróżnieni.

Co więcej, prędkość do 10 Gbit/s obowiązuje w dwie strony, tzn. zarówno przy pobieraniu, jak i wysyłaniu, ponieważ jest to łącze symetryczne w technologii Fiber-To-The-Home (FTTH). Do tego operator zapewnia, że pingi także są bardzo niskie dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu XGS-PON. Według szacunkowych wyliczeń, ściągnięcie plików o łącznej wadze ~100 GB powinno zająć zaledwie 2 minuty.

Super szybki internet światłowodowy dostępny jest już dla ~30 tysięcy gospodarstw domowych w Poznaniu. Do końca 2018 roku dostępność tej usługi zostanie rozszerzona na całe miasto, a docelowo mają móc z niej korzystać również użytkownicy spoza województwa wielkopolskiego (tam, gdzie są położone światłowody).

Cenę internetu światłowodowego o prędkości do 10 Gbit/s INEA ustaliła na 399 złotych.

Źródło: INEA