YouTube

Wszyscy chcą to wiedzieć: ile zarabiają YouTuberzy?

Już taka nasza ludzka natura, że lubimy zaglądać innym do portfela, a szczególnie gwiazdom ze szklanego ekranu. W ostatnich latach za takowe możemy uznawać również YouTuberów. Jesteście ciekawi, ile są w stanie zarobić takie osoby?

Na samym wstępie trzeba napisać, że badano nasze rodzime podwórko. Do udziału zaproszono 104 twórców, więc zaraz zobaczycie, jak to wygląda u nas. Jest to o tyle istotne, że na świecie YouTuberzy potrafią być nawet milionerami i rozkręcić swoje biznesy na ogromną skalę. W Polsce aż takiego szaleństwa nie ma, aczkolwiek wypada zauważyć, że niektórzy potrafią ze swojej profesji wyciągnąć naprawdę sporą kasę.

53% badanych odpowiedziało, że miesięcznie zarabia od tysiąca do pięciu tysięcy złotych, natomiast 29% osób określiło swoje zarobki w przedziale od pięciu do dziesięciu tysięcy złotych. Większe pieniądze zarabia jedynie 17% YouTuberów (7% od 10 do 25 tysięcy złotych, 8% od 25 do 50 tysięcy złotych, 2% od 50 do 100 tysięcy złotych). Wysokość zależy też od liczby subskrybentów w myśl zasady: im więcej, tym lepiej.

Najczęstszym źródłem dochodów są dla twórców reklamy AdSense (96%). Sporo czerpią jednak też z branded contentu (75%), eventów (69%), streamów (45%) i własnych sklepów z gadżetami (30%). Niektórzy zarabiają także na występach w telewizji (4%), crowdfundingu (4%) i swoim wizerunku w tradycyjnych reklamach (2%). Ogólnie 73% YouTuberów podejmuje współpracę z markami, a 27% nie.

70% przyznało też, że kiedyś współpracowało za darmo (z czego 44% charytatywnie, 28% bo temat był komuś bliski, 15% z uwagi na sympatię, a 13% zostało – brzydko mówiąc – wykiwanych). 75% badanych współpracowało kiedyś również barterowo, czyli na zasadzie wymiany (na przykład marka daje jakieś gifty, a YouTuber za to o niej mówi i ją promuje). Jeżeli chodzi natomiast o płatną współpracę, to średni minimalny zarobek wynosi za jedną ~1500 złotych, natomiast maksymalny ~30000 złotych.

Wszystkie wymienione powyżej oraz jeszcze kilka innych informacji możecie zobaczyć na poniższej infografice.

Ile zarabiają YouTuberzy? (fot. GetHero)

 

Źródło: Business Insider