Nie musisz mieć Oreo, żeby mieć ikony adaptacyjne. Wystarczy Nova Launcher beta 5.5

Część z Was być może korzysta z dostarczanej przez producenta telefonu nakładki ekranu domowego, ale znajdą się na pewno również tacy, którzy już dawno zamienili preinstalowaną aplikację na coś z Google Play. Jedną z ofert jest Nova Launcher, która w wersji beta właśnie rozpoczęła – dosyć niestabilnie, ale jednak – wspierać ikony adaptacyjne. Najciekawsze jest to, że nie trzeba mieć Androida 8.0 Oreo, aby móc z nich korzystać.

Ekipa deweloperów z TeslaCoil Software się nie obija i w swojej aplikacji już od dłuższego czasu implementuje funkcje, które są dostępne tylko w najnowszej (a czasem nawet i nadchodzącej) wersji Androida. Dowodzi tego chociażby dodana ostatnio funkcja Sesame Shortcuts, która niestety jest płatna, ale twórcy dbają o Nova Launcher również na innych płaszczyznach, chociażby przez implementację integracji z Google Now.

Reklama

Przyszedł nareszcie czas, żeby jeden z najpopularniejszych na świecie launcherów dał wszystkim użytkownikom namiastkę Androida 8.0 Oreo. Mam tutaj na myśli oczywiście wspomniane w tytule ikony adaptacyjne, dla których wsparcie pojawiło się w wersji 5.5-beta1 tego popularnego launchera.

Oczywiście to, że nie trzeba mieć najnowszego Androida, nie oznacza, że można mieć dowolnego – wydaje mi się jednak, że działanie funkcji od wersji 5.0 Lollipop jest naprawdę uczciwe i obejmuje większość użytkowników systemu. Należy dodatkowo zaznaczyć – jako że jest to wersja beta, funkcja ikon adaptacyjnych nie działa jeszcze idealnie.

Należy pamiętać, że – póki co – nie wszystkie ikony można określić mianem adaptive icons. Na szczęście, Nova może wtedy „zmusić” je do przyjęcia odpowiedniego kształtu, co wiąże się oczywiście z pewnymi niespójnościami wizualnymi.

Być może zdziwicie się jeżeli powiem, że ikony adaptacyjnedomyślnie wyłączone. Jest tak dlatego, że to wciąż niedopracowana funkcja, która może powodować trochę kłopotów. Pamiętajmy jednak, że nie od razu Rzym zbudowano – deweloperzy z TeslaCoil Software naprawdę szybko poradzili sobie nawet ze wstępna implementacją tego rozwiązania, więc myślę, że wystarczy jeszcze kilka tygodni, aby było ono w pełni dopracowane.

Pamiętajcie, że aby pobrać wersję beta launchera musicie zaznaczyć taką opcję w ustawieniach aplikacji. Jeżeli jednak czekacie na wersję stabilną, to musicie uzbroić się w „odrobinę” cierpliwości.

źródło: Android Police