IDC: 21% dostarczonych na rynek smartfonów w Q3 2013 to tabletofony

Najnowszy raport IDC dotyczy co prawda rynku smartfonów, aczkolwiek znajdujemy w nim kilka interesujących informacji z punktu widzenia zarówno rozwoju mobilnych systemów operacyjnych, jak i postrzegania większych ekranów przez dystrybutorów sprzętu. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że tabletofony cieszą się coraz większą popularnością.

Z danych IDC jednoznacznie wynika, że smartfony z ekranami o przekątnej większej niż pięć cali stały się bardzo dużą częścią rynku, na którym jeszcze w zeszłym roku można ich było ze świecą szukać. Podczas gdy w trzecim kwartale ubiegłego roku tabletofony stanowiły ledwie 3% dostaw wszystkich smartfonów na rynek, w analogicznym okresie bieżącego roku udział tego typu sprzętu wzrósł do 21%. Nieźle.

Wzrost dostaw tabletofonów na rynek jest jednoznaczny ze wzrostem zainteresowania tego typu sprzętem wśród końcowych użytkowników. A ci mają w czym wybierać, gdyż w sprzedaży pojawia się coraz więcej urządzeń od wielu producentów. Praktycznie każdy stara się mieć w ofercie kilka takich produktów, by umożliwić klientom wybranie odpowiedniego urządzenia dla siebie. Ale wprowadzenie na rynek urządzeń to jedno, a przekonanie do nich klientów – drugie.

Sama pamiętam, że na początku, gdy pojawiły się „wielkie smartfony” byłam do nich uprzedzona. Nie wyobrażałam sobie korzystania z takich gigantów – tym bardziej, że nie noszę torebek (telefon ląduje zawsze w kieszeni spodni, więc warunek konieczny – musi się tam mieścić). Przez długi czas korzystałam z HTC One X, którego przekątna była dla mnie idealna (4,7″). W międzyczasie po kilka tygodni testowałam kolejne generacje modelu Galaxy Note, które były większe i większe. Wszystkie były bardzo dobre, ale wciąż wielkie. Najnowszy, Galaxy Note 3, nie sprawił wcale, że zmieniłam zdanie o tabletofonach, ale mimo wszystko w pewnym stopniu przekonał mnie do nich. Wciąż uważam je za duże i nieporęczne – ale funkcjonalne bardziej niż mniejsze smartfony. Wydawać by się mogło, że jeden cal nie robi różnicy. Ale robi. I to znaczną.

Raport IDC zawiera jeszcze jedną interesującą nas kwestię. W trzecim kwartale bieżącego roku Android znalazł się na 81% smartfonów dostarczonych na rynek (211,6 mln z 261,1 mln). To wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego aż o 51,4%. To dopiero robi wrażenie.

IDC po Q3 - Android 81% rynku

Chętnie poznam Wasze zdanie na temat tabletofonów.

źródło, źródło