IBM tworzy aplikację pogodową, która wysyła powiadomienia bez dostępu do sieci komórkowej 14

IBM tworzy aplikację pogodową, która wysyła powiadomienia bez dostępu do sieci komórkowej

Wielu ludzi w krajach rozwijających się posiada smartfony, ale nie wszyscy mają swobodny dostęp do internetu. To może stanowić problem w nagłych przypadkach, kiedy do takich osób byłoby konieczne wysłanie komunikatów z ostrzeżeniami. Jak to zrobić, jeśli telefon jest poza zasięgiem? W tym tygodniu IBM ogłosiło opracowanie specjalnej wersji aplikacji pogodowej dla takich właśnie rynków. 

Co łączy IBM z aplikacją pogodową na Androida? Firma od zeszłego roku jest właścicielem The Weather Company, w tym kanału telewizyjnego The Weather Channel oraz aplikacji pod taką samą nazwą. Od tego czasu IBM podjęło dodatkowe wysiłki, żeby dostarczać informacje o pogodzie oraz stosowne alerty o zagrożeniach pogodowych większej liczbie ludzi. Jednym z efektów tych działań jest wykorzystanie technologii Mesh Network Alerts, do wysyłania powiadomień na smartfony w wybranych krajach.

IBM przekazało, że za pośrednictwem tej technologii, wykorzystującej sieci peer-to-peer, komunikaty o zagrożeniach mogą być wysyłane na aplikację Weather Channel z pominięciem sieci komórkowych.

„Zazwyczaj alerty tego typu nadawane są za pośrednictwem wieży komórkowej do wszystkich urządzeń znajdujących się w jej zasięgu. Jeśli sieć pada, komunikaty nie mogą być odbierane w ten sposób. Technologia peer-to-peer łączy urządzenia w rodzaj sieci, w której każdy smartfon może „rozmawiać” ze sobą, bezpośrednio, nie używając do tego infrastruktury sieci komórkowej. Każdy smartfon staje się węzłem, który przechwytuje wiadomości i przekazuje je następnemu najbliższemu urządzeniu, tworząc łańcuch, który potrafi swoim zasięgiem objąć sporą grupę użytkowników. ” – tłumaczy IBM

Technologia ta nie robi ze smartfonu hotspota, gdyż zdaniem IBM byłoby to rozwiązanie zużywające zbyt duże ilości energii, a długość działania baterii może być w takich wypadkach istotna. Korzysta się jednak przy tym z Bluetooth i WiFi, żeby podać komunikaty dalej.

Nowa wersja aplikacji Weather Channel na Androida, która obsługuje alerty, jest dostępna do pobrania w 42 krajach świata. Ponadto IBM ograniczyło rozmiar plików instalacyjnych do 3,2 MB, zapewniając jednocześnie pełny dostęp do danych meteo, prognozy pogody i powiadomień. Aplikacja jest zaprojektowana tak, by szybko uruchamiać się nawet na wolniejszych połączeniach komórkowych 3G i 2G.

Domyślam się, że tego typu rozwiązania mogą rzeczywiście okazać się przydatne w wypadku jakiejś klęski żywiołowej lub załamania pogody, gdy sieci komórkowe przestaną działać.

 

źródło: Android Authority