Huawei może sprzedać Honora za 15 miliardów dolarów

Huawei ma w ostatnich miesiącach sporo na głowie. Blokady handlowe nałożone na amerykańskie firmy technologiczne sprawiają, że firmie znacznie trudniej idzie zdobycie niezbędnych podzespołów, produkcja i sprzedaż urządzeń mobilnych. W takiej sytuacji rozsądnym wyjściem jest sprzedaż marki Honor.

Sprzedaż Honora coraz bliżej

Huawei próbuje wykluczyć Honora z kręgu zależnych firm, na które wpływają blokady handlowe USA. Już od początku ubiegłego miesiąca przewiduje się, że w tym celu ta silna podmarka zostanie sprzedana. W ten sposób uniknie ograniczeń, wiążących się bezpośrednio z Huawei.

Jak donoszą reporterzy Reuters, pojawiła się wspólna oferta na wykup Honora, w wysokości 100 miliardów juanów, czyli 15 miliardów dolarów. Pochodzi ona od przynajmniej trzech firm inwestycyjnych, częściowo finansowanych przez władze miejskie Shenzen (skąd pochodzi Huawei) oraz głównego dystrybutora marki Honor w Chinach, Digital China.

W cenę ma wchodzić nie tylko prawo do posługiwania się nazwą Honor, ale także ponad 7000 pracowników firmy, działy badań i rozwoju oraz elementy łańcucha dostaw. Porozumienie w sprawie wykupu może zostać ogłoszone już w tę niedzielę.

Przynajmniej na ten moment sytuacja wygląda tak, jakby Xiaomi straciło zainteresowanie Honorem. Być może zaproponowana cena jest dla tego producenta zbyt wysoka.

Ucieczka przed USA

Honor był niejako przedstawicielem Huawei na rynkach zachodnich. Sprzedaż smartfonów tej marki podtrzymywała spore zainteresowanie smartfonami ze średniej i niższej półki cenowej – urządzenia Honora często pojawiały się w zestawieniach polecanych telefonów.

Kiedy ze strony Stanów Zjednoczonych pojawiły się utrudnienia, Honor usunął się w cień, znacznie zmniejszając liczbę urządzeń planowanych do sprzedaży w Europie. Jednym z nielicznych będzie Honor 10X Lite.

Pod koniec tego tygodnia lub na początku przyszłego okaże się, czy informacje o przejęciu Honora się potwierdzą. Byłoby ciekawie widzieć, jak marka Honor wraca do Europy w chwale, podczas gdy Huawei wciąż ma ogromne problemy ze współpracą z Google.