Huawei bije własny rekord sprzedanych urządzeń, i to mimo wielu przeciwności

Huawei boryka się ostatnio z licznymi problemami i oskarżeniami dotyczącymi szpiegostwa na rzecz Chin. Niektóre organizacje namawiają wręcz do bojkotu technologii telekomunikacyjnych koncernu z Państwa Środka. Ten jednak mimo problemów natury wizerunkowej, notuje potężny wzrost, na co wskazują najnowsze dane statystyczne.

Reklama

Bieżący rok dla koncernu Huawei był bardzo burzliwy. Mimo to, chiński gigant rynku urządzeń mobilnych ma powody do dumy. Ujawniono właśnie, że Huawei sprzedało w tym roku ponad 200 milionów smartfonów, ustanawiając nowy rekord (zeszłoroczny to „zaledwie” 153 miliony  sprzedanych urządzeń). Taki wynik jest konsekwencją mądrej polityki cenowo-wydawniczej producenta.

Reklama

Rezultat jest też skutkiem świetnej sprzedaży tegorocznych, flagowych urządzeń z linii P20 i Mate 20 (odpowiednio 16 i 5 milionów egzemplarzy). Odnotowano także spore zainteresowanie tańszymi smartfonami – takimi jak wchodzące w skład linii Nova, czy chociażby Honorami – modelami 10 oraz View 10, które również znalazły wielu nabywców.

Zainteresowanie smartfonami Huawei jest ogromne mimo różnych problemów, z którymi boryka się koncern. Jak już wspomniałem, na Huawei trwa nagonka w związku z nieudowodnionymi oskarżeniami o działania szpiegowskie na rzecz Chin, choć nie dotyczą one użytkowników końcowych, takich jak nabywców smartfonów. Koncern jednak stara się je na bieżąco dementować i ocieplać swój wizerunek przez szeroko zakrojone akcje marketingowe.

Jeśli Huawei P30 będzie miał tak potężny aparat, to ten w Huawei P30 Pro chyba całkowicie pozamiata

Przyszły rok dla Chińczyków może być równie trudny. Istnieje spore ryzyko wprowadzenia sankcji wobec koncernu Huawei przez USA, które nałożyło już w przeszłości kary na ZTE, a to mogłoby odbić się negatywnie na firmie również na innych rynkach, gdzie współpraca między koncernem a operatorami czy nawet całymi państwami, nie budzi żadnych zastrzeżeń.

Na przykład Rada Bezpieczeństwa Republiki Czeskiej omówiła sytuację spowodowaną wcześniejszym oświadczeniem Czeskiego Narodowego Urzędu Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego (NUKIB) i uznała, że ostrzeżenie wydane samodzielnie przez Urząd, bez udziału rządu, nie zostało oparte na ocenie technologicznej. Zapewniono też Huawei, że Republika Czeska pozostaje otwarta na wszelkie zgodne z prawem inwestycje zagraniczne i będzie nadal gwarantować korzystne warunki ich prowadzenia.

 

Źródło: Engadget, informacja prasowa

 

Reklama