Huawei może sprzedać nawet pięć razy mniej MateBooków niż się spodziewano

Chociaż wielu miało cichą nadzieję, że Huawei podczas MWC 2016 w Barcelonie zaprezentuje flagowego P9, to niestety tak się nie stało. Chociaż może i stety, bowiem producent pokazał światu coś równie mocnego i wartego uwagi – hybrydę MateBook. Jednak nowość ta może nie odnieść tak spektakularnego sukcesu, jakiego spodziewali się po niej obserwatorzy rynku.

Okazuje się bowiem, że przez cały 2016 rok Huawei może sprzedać zaledwie 400 tysięcy sztuk MateBooka. Zaledwie, ponieważ wcześniej szacowano, że łączny wynik wyniesie jeden, a nawet dwa miliony egzemplarzy. Powodów tak dramatycznego spadku jest kilka. Po pierwsze, hybryda jest skierowana do segmentu biznesowego, a nie stricte konsumenckiego. Jak wiadomo, jest to znacznie mniejszy i dużo bardziej wymagający rynek. Po drugie, Huawei jest na nim nowym graczem i najpierw musi sobie wyrobić markę, aby pokonać swoich konkurentów – tak, jak zrobił to w przypadku smartfonów. Na to potrzeba czasu i stąd małe szanse, aby MateBook z marszu stał się bestsellerem.

Zwłaszcza, że jego ceny rozpoczynają się od 799, a kończą nawet na 1799 euro. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt klawiatury (149 euro), rysika (69 euro) lub/i stacji dokującej (99 euro).

Wariant Cena
Intel Core M3/4 GB RAM/128 GB SSD 799 euro
Intel Core M3/4 GB RAM/256 GB SSD 949 euro
Intel Core M5/8 GB RAM/256 GB SSD 1149 euro
Intel Core M5/8 GB RAM/512 GB SSD 1349 euro
Intel Core M7/8 GB RAM/256 GB SSD 1599 euro
Intel Core M7/8 GB RAM/512 GB SSD 1799 euro

Największymi rywalami Huawei w tym segmencie są: Lenovo, Asus, Acer oraz Microsoft. To gracze z ogromnym doświadczeniem i MateBook’owi trudno będzie się przebić wśród nich. Obserwatorzy rynku wróżą mu umiarkowany sukces w rodzimych Chinach, jednak w pozostałych krajach już niekoniecznie. Oczywiście z czasem może się to zmienić, jednak przed producentem tak samo długa droga, jak w przypadku smartfonów.

Na koniec pierwsze wrażenia Kasi z użytkowania MateBooka, z którym miała okazję zapoznać się na targach MWC 2016 w Barcelonie:

Źródło: DigiTimes