Huawei może dostać bana na sprzedaż smartfonów w Wielkiej Brytanii | Tabletowo.pl

Huawei może dostać bana na sprzedaż smartfonów w Wielkiej Brytanii

Dołącz do dyskusji 0

Huawei sukcesywnie zwiększa swoje udziały na poszczególnych rynkach, ale właśnie okazuje się, że chiński potentat może dostać bana na sprzedaż smartfonów w Wielkiej Brytanii. Jest to wynik sporu z Unwired Planet, który zarzucił firmie, że ta wykorzystuje jego patenty bez uiszczania stosownych opłat.

Unwired Planet to wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych przedsiębiorstwo, które swojego czasu zdobyło od szwedzkiego Ericssona szereg patentów, związanych z łącznością. Teraz okazuje się, że wykorzystuje je w swoich smartfonach m.in. Huawei. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby Chińczycy za to płacili. Ale nie robią tego.

Amerykanom nie pozostało więc nic, jak tylko pozwać producenta. Sprawa trafiła do angielskiego Sądu Najwyższego, który wydał wyrok korzystny dla Unwired Planet. Huawei będzie musiał więc uiścić stosowną opłatę od każdego, sprzedanego urządzenia. Stawkę ustalono na od 0,032 do 0,064 procent sugerowanej ceny końcowej. Niby niewiele, ale jeżeli przypomnimy sobie, że Chińczycy sprzedają ponad sto milionów smartfonów rocznie, to uzbiera się niemała sumka. Opłata ma być bowiem naliczana od wszystkich – nie tylko od tych, które zostaną rozdystrybuowane w Wielkiej Brytanii.

Angielski Sąd Najwyższy zagroził, że jeżeli producent nie będzie płacił, dostanie bana na sprzedaż swoich sprzętów w tym kraju. Huawei podobno wstępnie zadeklarował się, że nie zamierza się uchylać od nowego obowiązku, aczkolwiek na pewno jeszcze się odwoła od wyroku. Dlatego sprawa cały czas pozostaje otwarta. Szczególnie, że – jak wspomniałem – opłaty mają być naliczane od wszystkich smartfonów, a to z wielu względów nie wydaje się „sprawiedliwe” (ponieważ batalia toczyła się wyłącznie w Wielkiej Brytanii).

*Na zdjęciu tytułowym Huawei P10 Plus (pod linkiem znajdziecie jego recenzję; przygotowaliśmy też jego porównanie z Huawei P10)

Źródło: The Telegraph przez Android Authority

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona