Nie podoba mi się to ograniczenie w telefonach Huawei – producent blokuje zewnętrzne launchery

A przynajmniej w Chinach

System Android ma mnóstwo zalet. Wiele z nich związanych jest z modyfikowaniem interfejsu, jak i samego OS-a. Jedną z podstawowych i najprostszych modyfikacji, jakie możemy dokonać, jest zainstalowanie zewnętrznego launchera. Niestety, jak się okazuje, chińscy użytkownicy smartfonów Huawei i Honor z EMUI 9 to zadanie mają nieco utrudnione.

Z zewnętrznych launcherów korzystam już od kilku lat, a najczęściej z  Nova Launcher w wersji Prime. Ciężko mi znaleźć lepszy program od tego. Nova pozwala na zmodyfikowanie niemalże każdego elementu ekranu głównego – szczególnie do gustu przypadły mi gesty, które możemy powiązać z akcjami w innych aplikacjach. Przykład? Podwójne stuknięcie w ekran sprawia, że mogę od razu dodać nowe zadanie do Todoist.

Łatwo więc mi jest sobie wyobrazić ból chińskich użytkowników nowych urządzeń z logo Huawei oraz Honor. Bowiem jak się okazuje, producent zablokował w tych telefonach możliwość zmiany domyślnego launchera. Co ważne, problem ten dotyczy tylko smartfonów z nakładką EMUI 9 i jak na razie występuje on tylko w Chinach.

Muszę zaznaczyć, że sprawa nie dotyczy wersji tych smartfonów, które znajdziemy w innych częściach świata, na przykład w Europie. Zmiana ta może jednak wejść również na inne rynki, a to by było już niepokojące.

Jest to kolejne ograniczenie nałożone na urządzenia od firmy Huawei. Zaledwie kilka miesięcy temu producent zablokował możliwość odblokowania bootloadera, przez co nie jest możliwe zainstalowanie alternatywnego oprogramowania w postaci custom ROM-ów, których na smartfony Huawei i Honor, dzięki Project Treble, pojawiało się coraz więcej.

Źródło: XDA-Developers