Sytuacja finansowa HTC nie jest zła. Nie jest nawet bardzo zła. Jest tragicznie beznadziejna 19
fot. Pexels, 1000 Logos

Sytuacja finansowa HTC nie jest zła. Nie jest nawet bardzo zła. Jest tragicznie beznadziejna

Kiedyś za problemy HTC obwinialiśmy zupełny brak reklamy. Tajwańczycy w końcu jednak sypnęli trochę funduszy na marketing, lecz albo za mało, albo rzeczywiście reklamy z Mateuszem Grzesiakiem przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego. Najnowsze wyniki finansowe producenta nie pozostawiają bowiem żadnych złudzeń – sytuacja nie jest zła, nie jest nawet bardzo zła, tylko już tragicznie beznadziejna.

W ogólnym ujęciu 2017 rok nie był taki zły dla HTC – w większości miesięcy spadek przychodów rok do roku oscylował wokół 20%-30%, a w niektórych udało się nawet wypracować ich wzrost. 2018 rok dla producenta nie jest jednak już tak łaskawy – od samego początku firma notuje tylko spadki przychodów i to naprawdę solidne.

Jak możecie zobaczyć na poniższej grafice, od lutego 2018 roku spadek przychodów rok do roku nie był mniejszy niż 44%. W czerwcu i lipcu sytuacja była jednak już naprawdę tragiczna, bowiem w pierwszym z miesięcy spadek wyniósł 67,64%, natomiast w drugim aż 77,41%! W lipcu 2018 roku HTC wypracowało przychód w wysokości zaledwie 1,4 miliarda nowych dolarów tajwańskich – jest to najgorszy wynik od 15 lat!

Sytuacja finansowa HTC nie jest zła. Nie jest nawet bardzo zła. Jest tragicznie beznadziejna 20
Przychody HTC w pierwszej połowie 2018 roku (fot. HTC)

Jeśli natomiast zliczymy przychody za pierwszych sześć miesięcy 2018 roku, to okaże się, że przychody HTC za ten okres zamknęły się w kwocie 16,963 miliarda nowych dolarów tajwańskich i były niższe aż o 53,98% niż w pierwszej połowie ubiegłego, 2017 roku.

Nie jestem ekonomistą, nie mam też wglądu w dokumentację HTC, ale szczerze martwię się o tę firmę. Bo o ile jeszcze do niedawna spisywałem ją na straty, tak premiera – przede wszystkim – HTC U11 sprawiła, że stwierdziłem, iż należy dać jej jeszcze szansę, ponieważ Tajwańczycy wciąż potrafią pozytywnie zaskoczyć.

Coś jednak powoduje, że sytuacja finansowa HTC jest coraz gorsza – pytanie tylko, co?

Źródło: HTC, Android Headlines