HTC przeprosiło się z Microsoftem?

Microsoft i jego partnerzy dość mocno zaznaczyli swoją obecność na tegorocznych targach Computex na Tajwanie. Mogliśmy być świadkami premier wielu ciekawych urządzeń – głównie tabletów, hybryd i smartfonów. Najciekawsze propozycje zaprezentował ASUS i Dell, ale nie można zapominać o mniejszych firmach, które pokazały budżetowe modele, mogące cenowo konkurować z Androidem. Po raz pierwszy w historii.

Przedstawiciel firmy z Redmond, Nick Parker, szef pionu OEM, opowiadał ze szczegółami o ekosystemach sprzętu w najróżniejszych formach, zwracając uwagę na rozszerzoną współpracę z nowymi partnerami. Ujrzeliśmy wiele ciekawych modeli, ale najciekawsze może dopiero nadejść. Podczas sesji pytań i odpowiedzi, Parker został zapytany o współpracę z OBECNYMI partnerami, początkowo trochę się zmieszał, ale ostatecznie powiedział coś bardzo ciekawego i enigmatycznego. Wspomniał, że Microsoft będzie kontynuował „wspaniałą współpracę z HTC”. Wspaniałą współpracę? HTC miało wyprodukować tablet z Windows i zaniechało tych planów. Stworzyło też dwa urządzenia w Windows Phone 8, ale nie doczekały się one następców i pozostawiły Nokię samą na placu boju z WP. „Pojawią się nowe rzeczy, powinniście być podekscytowani” – tak przedstawiciel firmy zakończył swoją wypowiedź.

HTC-Babel-tablet-concept

Co to może oznaczać? Co najmniej kilka rzeczy. Najbardziej oczywistą jest kontynuacja wsparcia dla Windows Phone, która uwidoczni się wraz z nowym modelem HTC W8. Nie będzie to flagowiec z krwi i kości, a raczej urządzenie ze średniego przedziału cenowego, ale z bardzo solidną specyfikacją. Szkoda, że nie ujrzymy windowsowej wersji HTC One. Telefon-marzenie dla większości fanów WP. Co o tym myślicie? Smartfon ten ma mieć identyczne wnętrzności jak zapowiadany A9 z Androidem, również celowany w średnią półkę cenową.

Czytelników tabletowo bardziej interesują jednak… tablety. Czy można oczekiwać powrotu HTC na rynek dachówek, na którym ponieśli znaczącą klęskę z modelem Flyer? Nie ukrywam, że życzyłbym sobie tego. HTC zawsze słynęło z solidnego wykonania, ciekawej stylistyki i dobrych materiałów obudowy. Plotki o tablecie 8 cali z Windowsem 8.1 zdecydowanie ucichły, ale nie znaczy to, że HTC nie ma dla nas niespodzianki. Wierzę, że nie jestem jedynym, który chciałby dać się pozytywnie zaskoczyć.